Сериозни загуби за земеделците в Западна Европа заради лошото време

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Лошото време в Австрия, Франция и Нидерландия нанесе големи щети на земеделските производители, като размерът на загубите предстои да бъде оценен.

Още през април в Австрия имаше слани и сняг, а в края на май и началото на юни тежки градушки унищожиха около 4 хил. ха земеделски площи засети със зърно, царевица, рапица и соя. Това са природни явления, които все по-често се наблюдават през послединте години и носят загуби за земеделието. По преценка на австрийската Селскостопанска камара щетите през този сезон ще бъдат около 1,2 млн. евро.

В средата на миналата седмица в много региони на Франция обилни валежи причиниха наводнения на земеделски площи. Най-засегнати бяха площите в централната част на страната, където се отглеждат много зърнени култури, рапица, плодове и зеленчуци. Министърът на земеделието на страната Стефан Ле Фол обеща както допълнителна финансова подкрепа за селските стопани, така и да направи всичко възможно, възможно най-бързо да се направи цялостна оценка на щетите. Средствата в помощ на земеделците ще бъдат осигурени от националния фонд за управление на рисковете в селското стопанство, обясни Ле Фол.

В Нидерландия най-големи щети на земеделски площи има в югоизточната част на страната. В някои части на страната за 48 часа паднаха 100 л. на квадратен метър. Засегнати са най-вече площи засети с кромид лук, картофи, тикви и царевица. Размерът на щетите все още се оценява, предава schweizerbauer.de.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама