Сдруженията на ловци на трюфели се обявиха против въвеждането на патентен данък за събирачите на гъби, билки и трюфели, планират протести

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Те настояват да бъде запазен досегашния модел на облагане на приходите от добива на диворастящи гъби и трюфели, билки и лечебни растения

Сдруженията на ловци на трюфели изпратиха позиция относно подготвените промени в данъчното облагане на лица, реализиращи приходи от добива на диворастящи гъби и трюфели, билки и лечебни растения.

,,Национална федерация на ловците на трюфели в България”, “Национален съюз за българските ловци на трюфели, “Българско национално сдружение на ловците на трюфели” заставаме твърдо зад искането да бъде запазен досегашния модел на облагане на приходите от посочените дейности, а именно отдържане данък съгласно член 29, алинея 1, точка 2 а) от Закон за данъчите върху доходите на физическите лица, а именно:

Чл. 29. (1) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:

1.  с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;

2. с 40 на сто за: а) доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство”.

“Заставаме твърдо зад позицията, че патантен данък не е оправдан и справедлив спрямо физическите лица, изкарващи прехраната си с добив на недървесни горски продукти, гъби и трюфели. Считаме, че единствения справедлив начин за облагане остава посочения по-горе метод – който какъвто приход е реализирал, точно за толкова да плати дължим данък”, посочват в поцизита си сдруженията.

“Държим да подчертаем, че освен заплащането на данък събирачите на недървесни горски продукти и гъби задължително трябва да заплащат позволително на собствениците на териториите в които работят. Отделно при упражняване на дейността си формират странични разходи/амортизация и поддръжка на автомобили, данъци и такси за тях, подръжка на кучета и т.н./ които са немалък процент от прихода им”, допълват те.

“Натоварването с плащане на патентен данък и съпътстващите го други разходи ще обезмисли извършването на въпросните дейности и ще остави хиляди изхранващи се от този вид дейност без прехрана, а това са предимно лица от райони с трайна безработица. За много от тях административната тежест при заплащане на патентен данък , подаване на данъчни декларации и всички съпътстващи изисквания и процедури са непонятни и невъзможни за изпълнение. Затова държим дължимите данъци да се внасят на името на събирачите както до сега от платеца/ изкупвача”, алармират те.

“Държим да подчертаем , че от години сдруженията ни се борят за регламентиране с нарочен закон на добива и търговията с трюфели с цел опазване на находищата от посегателства и неприродосъобразен добив, с цел затваряне на всички “вратички” за феодализация на бранша, укриване на данъци и пр. и държавата в нито един момент не откликна на тези наши опити, а през всичките години демонстрира незаинтересованост и безхаберие към проблемите ни”, посочват още сдуженията.

Допълнения в Закона за горите

“Държим в най-кратки срокове с наше участие да бъдат направени допълнения в Закона за горите, които да спомогнат за овладяване на посегателствата над находишата на диворастящи гъби и трюфели и да дадът глътка въздух на заетите в този бранш лица. В края на месец август 2023 година отправихме писмени молби до Министерство на финансите с искане за среща, на която да изложим спецификата на дейността ни и да обсъдим бъдещите мерки и има ли смисъл от тях , но до ден днешен отговор от там нямаме . Резултатът е видим – качените законопроекти”, посочват още в позицията си.

“Следствие на незаинтересоваността от страна на държавата в лицето на Министерството на земеделието и Министерството на финансите сме принудени до една седмица да пристъпим към организиране на ефективни протестни действия с цел да защитим съществуването на поминъка си”, категорични са те.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА