Съвременното земеделие не може да изхрани жителите на планетата

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Земеделието се е развило много през вековете, но дори и сегашния му модерен вариант не може да изхрани човечеството. Освен това то влияе твърде много на планетата, останалите животински видове и климата. Необходима е пълна промяна на индустриалното земеделие, смятат учени, компании и организации, които се срещнаха на специална конференция в Лондон, съобщи агенция BBC, цитирана от vesti.bg.

Конференцията Extinction and Livestock бе посетена от над 500 делегати от над 30 държави. Според организаторите от CiWF (Compassion in World Farming) за живота на Земята ще има “катастрофални последици, ако не се промени земеделието”.

Един от проблемите е, че се унищожават твърде много места, които са естественото място за живот на голям брой животински видове. Прогнозата е, че светът може да загуби две трети от дивите животни до края на десетилетието заради земите, които са взети и преработени в ниви.

Друг проблем са “супернасекомите”. Това са мутации на насекоми, които са повлияни от използваните за добитъка антибиотици. Освен това самите огромни стада с добитък се отразяват сериозно на емисиите метан, които пък влияят на климата.

“Количеството на добитъка, околната среда, запазването на дивите животни и човешкото здраве са взаимосвързани. Важно е експертите от всички сфери да работят заедно, за да достигнат до практически решения, които да спрат проблема преди да е твърде късно”, коментира Филип Лимбери, изпълнителен директор на CiWF. Според организацията трябва да се преосмисли земеделието и хранителната промишленост и новите мерки да се приемат от ООН.

Идеята на двудневната конференция е да се намерят допирни точки между учените и индустрията, за да могат да се изработят общи мерки за справяне с проблема. Новите мерки и технологии трябва да вредят по-малко на планетата и околната среда и да осигуряват достатъчно качествена храна за хората. Целта е нито една от засегнатите страни да не страда за сметка на благополучието на другите.

В сегашния си вид, за земеделие и хранителна

промишленост изискват все повече и повече ресурси и пространство. И двете неща не са безкрайни и промените са наложителни скоро, преди да е твърде късно, казват организаторите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама