Саудитска Арабия, Иран и Йордания внасят най-много ечемик в Близкия изток

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Саудитска Арабия, Иран и Йордания внасят най-много ечемик в Близкия изток. Това показва доклад на платфорамата IndexBox. През 2019 г. пазарът на културата в Близкия изток се е увеличил с 8,4% до $5 млрд., нараствайки за втора поредна година след четири години спад. Като цяло потреблението отчита относително равна тенденция. Най-забележимият темп на растеж е регистриран през 2013 г., когато пазарната стойност се е увеличила с 16% на годишна база.

Потребление по държави

Страните с най-голям обем на потребление са Турция (7,5 млн. Тона), Иран (5,3 млн. Тона) и Саудитска Арабия (4,2 млн. Тона), като заедно представляват 82% от общото потребление. Следват Йордания, Кувейт, Ирак и Сирия, които заедно съставляват още 12%.

От 2007 до 2019 г. най-голямо увеличение на потреблението има в Кувейт.

В стойностно изражение Турция (1,9 млрд. Долара), Иран (1,2 млрд. Долара) и Саудитска Арабия (998 млн. Долара) са държавите с най-високи нива на пазарна стойност през 2019 г., като заедно представляват 82% от общия пазар.

Страните с най-високи нива на потребление на ечемик на глава от населението през 2019 г. са Кувейт (140 кг на човек), Саудитска Арабия (121 кг на човек) и Турция (91 кг на човек).

Производство в Близкия изток

Производството на ечемик се свива до скромните 11 млн. тона през 2019 г., което е подобно на 2018 г.

Турция (7 милиона тона) остава най-голямата страна, произвеждаща ечемик в Близкия изток, държаща 65% от общия обем. Производството надвишава трикратно цифрите, регистрирани от втория по големина производител Иран (2,8 млн. Тона).

Внос в Близкия изток

След две години растеж, доставките на ечемик от чужбина са намалели с -2,8% до 10 млн. тона през 2019 г. Като цяло обаче импортът показва относително запазваща се тенденция.

Саудитска Арабия е основната страна вносител с около 4,2 милиона тона, което възлиза на 42% от общия внос. Следват я  Иран (2,6 млн. Тона), Йордания (0,9 млн. Тона), Кувейт (0,6 млн. Тона) и Турция (0,6 млн. Тона), като заедно поемат 46% от общия внос.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА