С напредване на есента се засилва риболовът на хищници

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Вече няма и помен от горещите и сухи летни дни. Биваците от бреговете на язовирите постепенно започват на намаляват, шаранджии и сомаджии закриват сезона. За сметка на това обаче, в повечето водоеми в страната вече става добър риболов на хищници. Къде и какво кълве в момента, предаде НЛРС-СЛРБ.

През цялото лято бреговата ивица откъм южната част на язовир “Дъбника” (откъм вилната зона) бе опасана с биваци на шаранджии и сомаджии. Хващаше се доста риба, включи­телно и солидни сомове на буй. Методът стана популярен за врачани и се прилагаше масово. С напредване на есента, към 11 октомври, този риболов замира. Сега на дневен ред излизат костури­те и с тях забавленията ще продължат още дълго.

Силен нощен риболов на едри каракуди става на язовир “Ал. Стамболийски”. Не са в изоби­лие, но дори за няколко хванати риби от половинка до кило си струва усилието. През деня обаче не кълват. Дневните забавления може да са с костури. Правят се ефектни серии, особено по вечерно време. Някои залагат на класиката – фидерни въдици с торен или земен червей, други влизат с лодки и предлагат силиконови имитации. Има пасажи с едри бодливци от 300-500 г, с които се получава изключи­телно зрелищен риболов.

И на родопския язовир “Батак” хищниците вече преобладават в улова, за сметка на отдръпване на мирните риби. Тук-там вадят по някоя и друга щука с въдици на тапа и местна жива рибка за стръв. Има достатъчно подходящи места за тях по обраслите с водорасли плитчини. Преобладават обаче не­големи щуки докъм кило. По-сигурен улов става с костури. Пасажите вече се групират в по-дълбока вода и влезлите с лодки лесно ги локалиризат, ако разполагат със сонари.

костурБабушки и платики са забавленията на хората, дошли да си „начешат крастата“ в златната есен на яз. “Копринка”. С фидерните въдици лесно се постига желаната дистанция и като че ли са най- вярното решение. Но има и заклети привърженици на плув­ката, които не приемат други методи. Костурите също са възможност, която не бива да се пренебрегва. Водата доста се отдръпна и това отвори повече възможности за риболов по прилежащите към стената брегове, където е най-насе­лено.

Към 11 октомври щукари с типичните въдици на тапи има всекидневно на баластриера Мечката в близост до устието на язовир „Искър“. И това не е случайно. Хващат се хищници с всякаква големина от половинка докъм 3-4 кг. Но да уточним: има силни дни с поредица от удари, има и такива, в които хищникът изобщо не реагира на предложенията, типично в свой стил.

Отлив в изявите на шарана и каракудата се забелязва по река Янтра. Сега може да се лови основно кефал, морунаш, скобар, но да не се очакват чудеса. Заради маловодието рибата се групира в по-дълбоки вирове. Като цяло има из­вестен застой откъм резултати. Все по-често се чува за улов на бели мрени и този риболов тепърва ще става актуален.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА