Сушата у нас е засегнала около 10 милиона декара
Добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната, информираха за БНР от бранша.
Средствата, в размер на близо 11 милиона евро, с възможност за 200% национално съфинансиране, които се отпускат от европейския земеделски кризисен резерв, ще са недостатъчни за покриване на загубите. Това заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
“При слънчогледа добива се движи някъде около 100 кг.
Добивите при царевицата са около 200, което е с над 50-60% под нормалното.
Загубите наистина са много сериозни. Относно сумата 10,9 милиона евро за България е изключително малко на фона на загубите, които със сигурност ще отидат почти към милиард”, разясни Проданов.
Цанка Нацева – председател на Сдружението на зърнопроизводителите в Ловеч – един от най-засегнатите от сушата региони с насаждения от царевица, прогнозира фалити на земеделски производители заради сушата.
“Самото зърно е като заспало, сухо, едва ли има някакъв протеин. Има проблем с токсин, който, доста неочаквано, явно при суша се получава. Ситуацията е много тежка, да не кажа катастрофална, защото, освен сушата, към кризата се добавят и ниски цени – 35 стотинки. 350 лева за тон, което на 160 кг добив прави приход 56 лева. Очаквам ще има колеги, които ще обявят фалит”, коментира Нацева.
Припомняме, че това лято зърнопроизводители алармираха за проблема. “В различни части на България посевите са компрометирани и почти изсъхнали, което има своите негативни финансови последствия за стопаните. Поради почти липсващо търсене на продукцията и неудовлетворителните изкупни цени, немалко земеделци се замислят за смисъла от отглеждането на слънчоглед. На фона на глобалното затопляне и на сушавите лета през последните години, производителите обмислят редуциране на площите със слънчоглед. Това заяви за „Агрозона“ агроном Валентина Бешовишка от фирма „АГРОТЕХРЕМ“ ООД-гр.Оряхово.