С елда касисът вдига хемоглобина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Касисът е растение, което е известно от древността с полезните си свойства. Най- употребявани са плодовете, но с лечебна цел се събират и листата, както и пъпките.

Касисът подобрява функцията на надбъбречната кора, тонизира сърдечно-съдовата система, повишава имунитета, понижава нивото на захарта в кръвта, препоръчва се при заболявания на лимфните възли, атеросклероза, диабет, при повишено артериално налягане, малокръвие и радиационно облъчване.

Пресните плодове от черно френско грозде, сокът и отварата от тях са незаменим източник на витамини, те се употребяват при авитаминоза, за повишаване на апетита, при гастрити с понижена киселинност, язвена болест на стомаха, заболявания на червата.

Претритите плодове на касис със захар и смесени с брашно от елда в равни количества се използват за повишение на съдържанието на хемоглобин в кръвта. Отварата от сухи плодове се използва при диария.

Отварата и настойката от черно френско грозде действат успокояващо и се използват при неврологични заболявания, главоболие, нарушение в съня.

При артрит вземете 10-15 сухи листа от касис и ги залейте с 3 чаши кипяща вода, оставете да киснат 15-20 минути. Приемайте по 1 чаша 2-3 пъти на ден.

При подагра, полиартрит, ревматизъм, кожни заболявания, алергии се приема отвара вътрешно, приготвена по следната рецепта: 4 с.л. сухи плодове от касис се слагат в 500 мл кипяща вода, варят се 5 минути на слаб огън, оставят се да се охладят и се киснат 1 час. Отварата се приема заедно с плодовете, по 1/3-1/2 ч.ч., 3-4 пъти на ден, преди хранене.

Водната настойка от листа или клонки на касис се приготвя по следния начин: сухите листа, клонките с листата или самите клонки се наситняват, взима се 1 с.л. от суровината, залива се с 1 ч.ч. кипяща вода, оставя се да кисне 1 час, а след това се прецежда. Настойката се приема с мед или без подслаждане, по 1/3-1/2 ч.ч. в топъл вид, 3 пъти на ден, преди хранене.

 

Внимание!

Не трябва да употребявате черно френско грозде и препарати от него при тромбофлебит и склонност към тромбоза, тъй като касисът повишава съсирваемостта на кръвта, а също така и при повишена киселинност на стомаха, язва на стомаха, гастрит, хепатит, след прекаран инфаркт и инсулт. Не се препоръчва да консумирате касис и в периода на бременност и при индивидуална непоносимост.

Преди да предприемете каквото и да е лечение трябва да се консултирате с лекар!

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА