В града преди години бе открит уран над нормата във водата и се наложи да се търсят нови водоизточници
Временно се ограничава използването на вода за пиене и готвене от мрежата в Хасково и селата Стамболийски, Въгларово и Подкрепа. Препоръката е на РЗИ-Хасково, а причината е незначително отклонение в част от показателите, съобщи БНТ.
“Във връзка с наредба 9, която определя качеството на питейните води всички ВиК са длъжни да вземат проби по определена схема. Конкретно за тези проби, взимат се два пъти в годината, от 9 места и се носят в лаборатория. В миналата проба от октомври нямаше никакви отклонения. В пробата, която взехме между 2 и 4 април, на четири от местата имаше леко завишение на т.нар. индикативна доза. Веднага уведомихме РЗИ за режим на водата – не да няма вода по чешмите, а населението на внимава с използването на водата за пиене и готвене”, обясни инж. Ненко Дервенков, управител на ВиК-Хасково.
Изследването на пробите продължава между 30 и 45 дни, затова проблемът стана ясен чак сега. По предписание на РЗИ е взета втора, контролна проба, която е изпратена в друга лаборатория, която да потвърди или отрече резултатите. За тях обаче ще се чака поне още 30 дни, а дотогава трябва да се спазва режимът на водата. Според РЗИ тази индикативна доза, която е с няколко стотни над нормата, може да е опасна, ако се консумира с натрупване.
В Хасково и селата вече има водоноски. В града преди години бе открит уран над нормата във водата и се наложи да се търсят нови водоизточници. Сега ситуацията в града е спокойна.
“Няма паника в селото. Сутринта в събота ми се обаждат от ВиК къде да поставим водоноска, че водата е негодна за пиене и аз им казах къде е удобно, има видеонаблюдение и осветление и някои хората ползват за пиене водата, може би и за готвене”, каза Славчо Райков, кмет на Стамболийски.
“По принцип аз си ползвам водата от чешмата, цял живот съм пил от тази вода. Вчера следобед чух за тази вода, която е поставена тук и от любопитство дойдох и напълних две бутилки. Водата е една и съща, няма никаква разлика”, коментира Емил Янчев.