Предложение за промяна в директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността заплашва да увеличи непосилно административната тежест за малките и средни предприятия. Досега директивата се прилагаше само за ферми с над 40 хил. кокошки, но предвидените в нея промени предлагат този праг да падне до 8 хиляди. От Съюза на птицевъдите в България се обявиха категорично против тази промяна в директивата, описвайки я като излишна и не носеща никаква допълнителна стойност, за сметка на бюрократична тежест.
„Промишлените птицевъди в страната сме против всякакви бюрократични промени. Тази промяна в директивата е точно такава. Това, че ферми, които досега са били извън обхвата на процедурата за оценка на ОВОС и от утре трябва да правят такава процедура, не прави тяхното стопанство с повече или по-малко емисии. Бюрократичната тежест върху по-малките ферми ще се увеличи, а по никакъв начин няма да промени тяхната технология или неутралност по отношение на климата. Ние не виждаме от какво произтича това поведение. Всички ферми над 40 хил. кокошки минават с режим на комплексно разрешително и правят ОВОС, ние не виждаме тревожни последствия и въздействия, които тези обекти оставят върху околната среда. Ако това беше така, е разбираемо да се намали прагът за обхват на тези регулации. Но няма никаква причина, произтичаща от въздействието върху околната среда на по-големите обекти, да се въвеждат подобни регулации и за малките, тъй като административната тежест ще стане непосилна за тях“, заяви Гълъбов.
„Тези ферми имат скромни административни възможности, които няма как да поемат такава тежест. За да може една ферма да изпълнява тези регулации, тя трябва да сключи договор или с консултант или да назначи правоспособно лице, което да прави всички записи, контролни изследвания и т.н. Това е вероятно да доведе до фалит на тези ферми, поради невъзможност да се справят с тази тежест“, допълни още той.