БГ зърното напуска Черно море през пристанище Констанца

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Родни зърнопроизводители прибягват до пристанището в Констанца, Румъния, за износ на пшеница. Причината е по-добрата логистика в съседната страна. Това заяви пред „Агрозона“ Васил Симов, генерален изпълнителен директор на Софийската стокова борса. Симов е категоричен, че Румъния е изключително голям конкурент на страната ни по отношение на зърнопроизводство, тъй като ни превъзхожда и по производство, и по логистика.

 „Румънците имат много по-добри  пристанища, така че ние изоставаме в това отношение. Съоръженията там са по-големи, с по-голяма товароносимост. Дори в последните години се наблюдава тенденция, според която много търговци от Северна България се опитват да изнасят през румънското пристанище Констанца. То е малко по-далеч от варненското, но пък с по-добри възможности за износ“.

Като цяло, на фона на страните от Черноморския регион България значително изостава в пристанищната инфраструктура. Изградените съоръжения са с много малък обем и не допускат влизането на големи кораби, които да товарят обемни количества. За пример, Украйна и Русия товарят в пъти по-големи обеми на един курс и затова може да задоволяват нуждите на големите страни. Смятаните за големи пристанища у нас –  Варна и Балчик, допускат плавателни средства с товаримост до 50 хиляди тона, а в Бургас това количество е наполовина.

У нас липсват и инсталации, които да помагат за бързото товарене. Другите страни имат силози около пристанищата и успяват да натоварят  един кораб от 50 хил. тона за приблизително 3-4 дни. В България обаче необходимото време е средно около месец.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама