Риболовът затихва, но слука все още има

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Макар и със затихващо темпо с оглед на сезона, риболов на язовир „Жребчево“ към 29 ноември все още има. Влизат с лодки, за да преследват бели риби. Само че не на тролинг, както през лятото, а на джиг. Силиконовите имитации са силен коз в късната есен, но по-ва­жно е да се локализира наличие на риба. Сега пасажите са в дълбока вода и това е известно на опитните риболовци, много от които разчитат на помощта на сонари. По бреговете рибар­ското присъствие е силно ограничено, предаде НЛРС-СЛРБ.

Концентрацията на риба в култовото заливче при комплекс „Щъркелово гнездо“ на яз. “Искър” е факт, там се групират най-много риболо­вци и трупат активи. Целта са костури, бабушки, уклеи. Но по- интересно е, че все още ловят платики в разлятата част откъм устието. Замятат с фидерни въдици и на максимална далечина. Ударите са редки, но пък излизат предимно едри риби от поря­дъка на кило. Такъв риболов е практикуван през целия месец ноември там.

Костури и бели риби на джигови примамки. Това ловят на най-големия язовир в Пловдивска област – язовир “Пясъчник” към 29 ноември. Разбира се, по това време масово се залага на риболов от лодки, като най-много хора се струпват по дълбочините около стената, където има и най-големи шансове да се натрупа добър улов. С живи рибета също може да се пробва и този подход понякога е по-резулта­тен. Шаранджийските биваци се прибраха окончателно.

Риболовът е със затихващ ритъм и в това няма нищо необи­чайно. Някой и друг приличен костур може да осмисли излета на язовир “Горни Дъбник” за влезлите с лодки, а за фидеристите от брега – платика. Но няма сигурност и в това, нали зимата вече чука на врата­та. Все пак има и позитивна новина – стопанисващото язовира сдружение „Ручина“ проведе акция по зарибяване, при която бяха пуснати близо 2 тона шаранчета.

Доста силен риболов върви по река Марица напоследък. Ще по­сочим някои „горещи точки“. Много хора се групират в района на Симеоновград, при вливането на река Сазлийка. Там се пълнят цели живарници със скобари и морунаши. В покрайни­ните на Свиленград също се хвалят с добър улов. При бента в димитровградското село Брод има големи пасажи от риба и всекидневно рибарско присъствие. Пловдивчани хващат едри скобари на Циганския бараж. Реката се очертава като топдес­тинация в Южна България.

По обичайната зимна дестинация – вировете по река Росица в землището на великотърновското село Ресен – вече има засилено рибар­ско присъствие. Там се лови разнообразна риба и тепърва ще идват и още положителни вести. Даже се стига до пренасел­ване по бреговете през почивните дни. Има и други посещава­ни участъци по реката в долното й течение: при Бяла черква, Стамболово, Лесичери. В района на Севлиево също може да се получи интересен риболов предимно с кефали и морунаши.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА