Рибари споделят информация за улова си от различни БГ водоеми

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Неустойчивото време продължава да затруднява успешния риболов. Първо закъснялата пролет, след това обилни дъждове, а сега и големи жеги възпрепятстват успешния риболов, тъй като активността на рибите не е особено висока. Въпреки това в тунела има лъч светлина. През последните дни рибите се раздвижват и се чуват добри отзиви от рибари за някои от водоемите в страната, част от които предаде НЛРС- СЛРБ.

Каракуда може да се лови в изобилие на язовир “Тракиец” и основно с нея става занимавка. Към 13 юли я има почти навсякъде, лесно се събира и винаги е готова за изяви. Само че преобладават от дребни до средни риби. За плувкаджиите стават, но хората с дънни въдици не я долюбват и не искат да се занимават с нея. Предпочитат да чакат шаран, но тази мисия е с твърде несигурен резултат. Лю­бителите на хищници хващат по някоя бяла риба.

Преобладаващо добри новини идват тези дни от рибари, практикуващи хобито си на най-привле­кателния язовир в Източните Родопи – яз. Ивайловград. Изявените шаранджии реализират улов, макар и да не се стига до еуфория, каквато имаше в началото на сезона през миналата година. Сега едри риби от кота 10+ кг излизат по-рядко, но пък става силен рибо­лов на каракуди почти по цялото крайбрежие в опашната част на язовира, откъм с. Бориславци. Тролингистите навъртат солиден километраж и удрят по някой сом, но засега няма трофеи.

шаран

Към 13 юли и на Монтанския язовир “Огоста” има базирани множество биваци на шаранджии. Там също споделят за епизодична слука, като за успех в такова начинание се изисква и време, и адекватна под­готовка, и познаване особеностите на дънния релеф. В язовира има обширни мидени полета, сред които е трудно да се води ус­пешна битка с едри риби. Иначе при еднодневен излет винаги може да се „начеше крастата“ с платики от средна ръка.

Приятна занимавка с костури са отчели спинингисти наско­ро, замятали от лодка в залив откъм гористите южни брегове на язовир “Огняново”. Дребната блесна въртушка се е оказала най-добра и хищниците налитали стръвно, особено по вечерно време. Плувдаджии вадят каракуди измежду плантациите от треви, но за тях пък силното време е сутрин, най-много до обяд. Караку­дите вземат бели и торни червеи, но е възможно да се съберат и слънчаци, така че трябва да има алтернативна стръв от расти­телен произход.

Заложилите дънни въдици рибари очакват шаран, но и на язовир “Веринско” караку­дите са по-вероятен улов. Бива си ги, ако се покажат в добро настроение, но често са капризни и след силен ден следва такъв със слаби изяви. Най-силен риболов се получава с фидерни въ­дици. На този язовир рачешката популация нарасна неимоверно и това определено затруднява риболова. Активни ли са раците, опоскват всякаква стръв.

Запалени щукари залагат въдици на тапа с жива рибка и реа­лизират по някоя „тигрица“ в хода на деня на баластиера “Челопечене”. Става дума за риби от кило до две, по-големите засега са извън играта. Дори хора от „постоянното присъствие“ твърдят, че разписание в кълването няма, възможно е да удари и в най-горещото време през деня. При повечко упорство на плувка ще се прилъже по някоя и дру­га каракуда и платика, даже вадят и едри екземпляри от двата вида. В канала, където е връзката с Лесновска река, ловят пре­димно уклей.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама