Рибари протестираха срещу забраната за улов на бяла мида

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

ИАРА: Единствения начин да запазим вида в момента е чрез забрана

Рибари протестираха през уикенда срещу въведената заповед, забраняваща уловът на бяла мида от видовете Donax trunculus и Chamelea gallina за следващите три месеца. Причината за въвеждането на дългосрочна забрана е запазването на вида и популациите му, докато той се намира в размножителен период, обяви изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури Галин Николов в интервю за Gramofona.

Николов съобщи още, че Агенцията полага усилия да се съобразява с мнението на учените, които обаче в този случай предложили забраната да е в сила за 6 месеца. Като компромисен вариант, за да не останат част от рибарите без препитание, Агенцията е взела решение срокът й да бъвде наполовина, като целта е едновременно да бъде запазен видът и да не се попречи на работата на рибарите.

ИАРА отделя дребнобащабния риболов от големите

През изминалата година са били дадени 93 лиценза за улов на бяла мида.“По нашия регистър няма значение от големината на плавателния съд, всички се водят кораби. 95% е дребномащабен, 5% са големи кораби.“ Споделя още Николов.

Това е една от промените в закона, която ИАРА иска да въведе – да бъде отделен  дребномащабния риболов, за да се защити интереса на рибарите. Тази промяна вече е започнала по идея на рибарите от Ченгене скеле, които са задвижили процеса.

Започнатото преди две години синхронизиране между българското и европейското законодателство още не е факт, както и обявеното тогава изследване.  Въпреки това, то обаче вече започна, споделя директорът на ИАРА. „Успяхме да намерим пари, намериха се кораб и учени, които правят изследването. Надявам се в най-кратки срокове да имаме и резултат.“, коментира той. На базата на тези резултати ще може да бъде подадено искане за  разрешаването на уред, на пазари и на размери за бялата мида. Докато резултатите от изследването обаче не са факт, единственият подход, чрез който видът може да бъде запазен, е забраната, твърди Николов.

За глобите и промените в Закона за рибарство и аквакултури(ЗРА)

В зависимост от начина, по който е хванат в нарушение даден рибар, глобата може да варира от 1000 лева до 6000 лева, като специално за бялата мида най- често е между 4000 и 6000. Има различни видове нарушения и различни глоби. В момента ИАРА опитват да направят промени в ЗРА.

Една от тях е част от глобите да бъдат намалени, за да бъдат плащани, а други да бъдат по-тежки. Законът за рибарство и аквакултури е свързан с Наказателния кодекс и при второ нарушение като бракониерство, човек може да влезе и в затвора, съобщава Николов.

Готвят се протести и по брега на Дунава

Рибари от Силистра се канят да блокират река Дунав с лодките си , ако Министерство на земеделието, храните и горите не промени заповедта за улов на дунавска скумрия- карагьоз. Няколко десетки от тях вече заявиха готовност за блокиране на реката като се събраха на брега през уикенда в знак на протест срещу удължената до края на месеца забрана, споделят от Kvorum-silistra.

„Най- важното е да се уеднакви риболова между двете страни“, споделя Аютений Чобанов, председател на СНЦ „Рибарско сдружение Ветрен- 396“. „Не може популацията в Румъния да е една, а тук друга“, споделя още той, като заявява, че поради ситуацията в страната и разпространението на коронавируса не може да се стачкува, затова рибарите са написали възражение, което за изпратили до министър Танева на 30 април и още чакат нейния отговор.

„Протестираме, защото румънците риболуват, а ние не, това е истината“, заявява рибарят Росен Иванов, като коментира, че и двете страни се намират в Европейския съюз и съответно и за двете трябва да важат едни и същи ограничения. Мнозина рибари, изхранващи се чрез риболова, се заканват, че ще блокират плавателния път от българския участък. В тяхна подкрепа застават и колегите им от Белене и Никопол.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА