Рекордно високи разходи отчитат фермерите в цяла Европа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

 

Земеделските производители в Европа се налага да харчат все повече за селскостопански суровини. Разходите за селскостопанско производство растат стремително и достигат рекордно високи стойности. Последният път, когато имаше подобен силен скок на цените, беше финансовата криза от 2008 г. По това време обаче абсолютните изкупни цени далеч не бяха толкова високи, колкото сега.

Лошото е обаче, че цените на торовете, растителната защита за културите, енергията и почти всички други оперативни ресурси продължават да се повишават. В същото време пригодите се топят все по-бързо. Причините за извънредно високите разходи са прекъснатите вериги за доставки и глобалният недостиг на суровини. Краят на този исторически уникален ценови взрив все още не се вижда. Например, голямото пристанище в Южен Китай е парализирано и това отново има много негативни последици за глобалния стоков поток. Екстремното увеличение на цените се потвърждава и от текущото развитие на цените на ресурсите. Те се считат също така за важен ранен показател за по-нататъшното развитие на разходите в икономиката и селското стопанство. През май те се повишиха със 7,2% в сравнение с предходната година, а предварителните продукти бяха дори с 10,7% по-скъпи, което е повече в сравнение с нивото от 2008 г. насам.пестициди

Фуражите с най-голям ръст

Най-голямото е увеличението на цените на фуражите за животни с почти 13%. Под това цените на протеиновите фуражи се повишиха особено рязко с около 17%, така че фактът е: фермерите очевидно трябва да се приспособят към нарастващите разходи и да купуват цени за по-дълъг период от време. През първото тримесечие на 2021 г., според проучвания на Федералната статистическа служба (Destatis), цената на селскостопанските суровини е нараснала с 5,5% до нов рекорд в сравнение с предходната година.

Разходите за поддръжка на машини бележат ръст със 7,3 %, а при селскостопански сгради има увеличение с 6,6 процента. Това екстремното увеличение на цената на важни капиталови стоки средата няма да бъде много благоприятна за инвестиции.

Още увеличения

Фермерите също трябва да се справят с рязкото увеличение на цените в сравнение с предходната година на торовете и препаратите за защита на културите, където увеличението е с около 4 %. Минералните торове са станали много по-скъпи, отколкото през последното тримесечие на 2020 г., а именно с около 7 %. И лошите новини не свършват до тук: заедно с цената на зърното, разходите за семена и растения са нараснали рязко. Тук фермерите трябва да похарчат 4,4% повече в сравнение с миналата година и 3% повече, отколкото в края на 2020 г.

По отношение на енергията и горивата цените през първото тримесечие са само с 0,5 % по-високи от предходната година – но с почти 4 % по-скъпи от последното тримесечие на 2020 г. Само горивата струват 6,3 % повече от последното тримесечие от 2020 г. И това е за съжаление не всичко: Изкупните цени за трактори също са значително по-високи от преди година – ценовата разлика тук е 4,5 %. Всички други селскостопански машини струват между 3,5 и 4,5 % повече, в зависимост от областта на употреба. Стоките и услугите за селскостопански инвестиции също са нараснали значително с 4.2. Така че факт е: навсякъде, където погледнете, цените и разходите се покачват.

Едно единствено изключение са ветеринарните разходи. Според Destatis те (все още) не са се увеличили в сравнение с предходната година.

И така може да се продължи безкрайният списък със стоки и услуги, които поскъпват. Но как фермерите  да плащат за всичко това? Особено, ако цените на производителите на селскостопански производители не се покачват със същото темпо и доходите дори падат в резултат на стремително нарастващите разходи? Във всеки случай 2021 година ще бъде много трудна за фермерите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА