Реформата в селското стопанство на ЕС ще удари по джоба на биофермите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

В Германия поставят под въпрос постигането на изискване на 30% екопроизводство до 2030 г

Земеделието в Европа трябва да стане по-екологично, което е целта на новата аграрна реформа на ЕС. Преходът към ниско въглеродно земеделие беше обсъден преди дни във Федералния съвет на Германия. В навечерието на срещата стана известно, че фермерите, занимаващи се с биологично земеделие, се очаква да получават по-малко субсидиите, съобщава ИА “Бавария 24”.

На практика се оказва, че аграрният сектор “прави крачка назад” по пътя към по-чисто производство. Според председателя на борда на директорите на Bund Ökologische Lebensmittelwirtschaft Александър Гербер, биологичните ферми ще бъдат в по-лошо положение. Държавната асоциация за биологично земеделие в Бавария също изчисли, че ако новият указ на Федералния съвет бъде приет без изменения, биологичните ферми ще получават по-малко средства в бъдеще. Според ръководителя на асоциацията Хуберт Хейгъл това “значително ще забави това производство на биологични земеделски продукти в Германия”. Поставя се под съмнение и постигането на изискването пред 203 г 30% от производството да е екологично чисто.

 

За какво се критикува земеделският бюджет на ЕС

Привържениците на биологичното земеделие са негативно настроени относно разпределението на около 387 милиарда евро от 2023 до 2027 година. Общата европейска селскостопанска политика (ОСП) се основава на две нива. Всички фермери получават директни плащания от първо ниво – плащания на хектар засята площ. Друга област, финансирана от ЕС, са агроекологичните програми като Баварската програма за културен ландшафт (KULAP), която също подкрепя биологични земеделски производители. Все по-често се критикуват инициаторите на аграрната реформа, която ще влезе в сила от 1 януари 2023 г.

агроекология, биологично производство, Agrozona.bg

Предстои намаляване на субсидиите за биологични ферми

Новият регламент на ЕС за земеделските субсидии предвижда част от директните плащания, тоест надбавка на хектар засята площ от т. нар. първи ред на земеделския бюджет, да се изплаща само ако земеделските производители предоставят екоуслуги. Например, ако не използват пестициди в продължение на една година. Тъй като биофермите така или иначе правят това, а закупуването на агрохимикали се компенсира частично, на практика се получава двойно финансиране.

 

Бъдещи плащания за площ: основно плащане плюс органична регулация

Земеделските производители в ЕС получават плащания на хектар от 1992 г. От 2023 г. размерът им ще бъде 285 евро на хектар в Германия. Въпреки това, ако фермер иска да получи цялата сума в бъдеще, трябва да предостави услуги на по екосхемите. Така наречената екологичност на производството означава отглеждане на агролесовъдни култури, спазване на сеитбообращението и производство на няколко култури или избягване на пестициди върху пролетните култури. Земеделските производители ще имат право на избор. Ако не използвате зелени схеми, допълнителната такса за площ се намалява до 60–65 евро на хектар, докато основната такса остава около 220 евро.

 

Колкото по-зелено, толкова по-малко субсидии?

Според Баварската асоциация на фермерите новата схема за субсидиране засяга и много традиционни фермери и членове на KULAP, като предприемат мерки за опазване на околната среда. Причината е същата – двойни субсидии. Факт е, че KULAP предоставя и финансова подкрепа на своите членове за преминаване към по-екологично производство. Затова Асоциацията на фермерите призовава за промени в селскостопанската политика, тоест за по-атрактивни и разнообразни предложения за насърчаване на биологичното земеделие.

Министерството на земеделието на Бавария се позовава на критиките за забраната за двойно финансиране. Регламентите за ОСП, които вече бяха приети от предишното правителство във федералния кабинет през ноември, се основават на резолюциите на Конференцията на министрите на земеделието на федералните провинции. Освен това резолюциите бяха съгласувани и с коалицията, която по това време все още не беше на власт, и бяха одобрени основните разпоредби. Така отговорността за прилагането на земеделската реформа на ЕС на национално ниво не може да бъде прехвърлена на бившия министър на земеделието Юлия Кльокнер.

био, Франция, Agrozona.bg

Цел: 30% биологично земеделие до 2030 г

Новият федерален министър на земеделието Джем Йоздемир попадна в тежко положение още от първите дни на мандата си. От една страна, агенцията трябва да гарантира, че възможно най-много фермери преминават към за екологично чисти продукти. Според коалиционното споразумение биологичното земеделие в Германия трябва да бъде 30% до 2030 г., докато тази цифра не надвишава 10%. От друга страна, Йоздемир трябва да изисква спазване на правилата за биологично земеделие, за да се постигне по-голямо биоразнообразие и опазване на климата. Баварската асоциация на фермерите настоява: „Много е важно мерките да са икономически атрактивни за фермерите и да могат да се прилагат на практика“. А от асоциацията на фермерите критикуват правителството, че няма достатъчно пари, за да стимулира фермерите да управляват екологично.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА