С какви цветни смеси можете да привлечете пчелите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Земеделските производители биха могли да увеличат пчелните видове и да подобрят добивите от реколтата с нови смеси от диви цветя, по-разнообразни от съществуващите, показа проучване. Изследването, публикувано наскоро в Journal of Consect Conservation, подчертава, че разнообразието е ключът за подпомагане на застрашени видове опрашители. Това се случва, тъй като земеделските групи в Англия настояват правителството да подобри наличните възможности, понеже политиката започва да се насочва към подход „плащане чрез резултати“. Както е посочено в новия законопроект за селското стопанство, земеделските стопани ще бъдат възнаградени с публични пари за „публични блага“ – като по-добро качество на въздуха и водата, по-високи стандарти на благосъстояние или мерки за подобряване на местообитанията.

пчели, третиране, Agrozona.bg

Разглеждайки подобрени начини земеделските производители да засилят работата на  опрашителите, докторантът от университета в Съсекс Рейчъл Николс и нейният екип си партнират с Emorsgate Seeds, за да идентифицират кои диви цветя привличат определени видове пчели. „Това осигури на пчелите изобилие от цветя и беше строг тест за техните предпочитания“ – споделя един от участниците в изследването. Констатациите от проучването също предполагат, че настоящите смеси, препоръчани от Defra, не са толкова ефективни, колкото биха могли да бъдат. Всъщност съществуващата комбинация от нектарни цветя и предложените богати на цветя маржови смеси съдържат само по един от всички 18 вида, за които в проучването е установено, че са най-привлекателни.

Дивите пчели често са по-добри опрашители, отколкото питомните, затова изследването се фокусира върху това как най-добре да се привлекат видове, които могат да прехвърлят повече прашец при едно посещение. Показана е и по-разнообразна комбинация от видове опрашители, които подобряват добивите на културите, насърчавайки онези, които ръководят проекта, да намерят комбинация, която да е привлекателна за колкото се може повече различни видове. „Тази работа е първата по рода си, но показва колко важно е да се следи колко ефективни са настоящите мерки.Тези смеси, използвани в настоящите агроекологични схеми, имат положително въздействие, но ние трябва да останем отворени за това как можем да подобрим.“, споделя професор Джон Холанд, един от надзорните органи в проучването.

В рамките на петмесечното проучване, Рейчъл Никълс и нейният екип наблюдават 44 различни вида диви цветове, забелязвайки 40 различни видове диви пчели. Те успели да идентифицират комбинация от 14 диви цветя, които почти всички пчели харесват, с изключение на три вида.

Някои пчели показали силна зависимост към някои цветя, като почти всички посещения на малката градинска пчела били върху бъз. За разлика от тях, по-често срещаните диви пчели посещавали  широка гама от цветя, демонстрирайки предпочитание към вид червена метличина. Г-жа Николс добавя, че това илюстрира значението на разнообразието от диви цветя във всички бъдещи смеси. Екипът вече изпробва два нови микса, за да разбере доколко е практично да се използва както по отношение на обработката, така и по отношение на създаването на семена.

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА