Ръст в стойността на износа на агростоки и храни от ЕС за Китай, Турция и Египет

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейският съюз за пореден път регистрира увеличение на месечната стойност на износа на селскостопански и хранителни продукти през ноември 2019 г. Стойността на износа нараства със 7,3% спрямо ноември 2018 г., достигайки 13,43 милиарда евро.

Стойността на вноса обаче се понижава до 9,78 млрд. евро, което представлява спад с 5,7% спрямо миналата година. В резултат на тези развития се наблюдава увеличение с 3,65 милиарда евро на месечния излишък от търговия с хранителни стоки. Това е една от основните констатации, публикувани в търговския доклад на Европейската комисия за ноември 2019 г.

Най-голям ръст в стойностно изрежение се наблюдава при износа за Китай, където има увеличение със 761 милиона евро, Турция с ръст от 129 милиона евро и Египет със 73 милиона евро. Стойността на износа на хранителни стоки от ЕС намалява за САЩ, където има спад със 185 милиона евро, Хонконг със 79 милиона евро и Либия с 37 милиона евро.

Увеличава се стойността на вноса на хранителни продукти от Канада – със 104 милиона евро, Турция – с 55 милиона евро и Мароко – с 37 милиона евро. Намалява стойността на вноса от САЩ, като спадът е с 296 милиона евро, Индонезия – спад с 67 милиона евро и Аржентина – с 63 милиона евро.

Стойностите на износа на редица продукти бележат ръст, като той е по-значителен при свинско месо (с 375 милиона евро), пшеница (увеличение със 171 милиона евро) и карантии (ръст от 64 милиона евро). Има обаче спад в стойностите на износа на спиртни напитки и ликьори (спад с 43 милиона евро), вино и вермут (намаление с 30 милиона евро) и зехтин (спад от 19 милиона евро).

Най-висок ръст в стойността на вноса е регистриран при тропическите плодове (ръст със 108 милиона евро), пресни и сушени плодове (без тропически плодове) (ръст с 58 милиона евро) и маслодайни семена (различни от соята) (увеличение с 57 милиона евро). В същото време стойността на вноса спадна за палмово масло, където има намаление с 201 млн. евро, също за зърнените култури, различни от пшеница и ориз, където спадът е с 85 млн. евро.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА