Ръст в стойността на износа на агростоки и храни от ЕС за Китай, Турция и Египет

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейският съюз за пореден път регистрира увеличение на месечната стойност на износа на селскостопански и хранителни продукти през ноември 2019 г. Стойността на износа нараства със 7,3% спрямо ноември 2018 г., достигайки 13,43 милиарда евро.

Стойността на вноса обаче се понижава до 9,78 млрд. евро, което представлява спад с 5,7% спрямо миналата година. В резултат на тези развития се наблюдава увеличение с 3,65 милиарда евро на месечния излишък от търговия с хранителни стоки. Това е една от основните констатации, публикувани в търговския доклад на Европейската комисия за ноември 2019 г.

Най-голям ръст в стойностно изрежение се наблюдава при износа за Китай, където има увеличение със 761 милиона евро, Турция с ръст от 129 милиона евро и Египет със 73 милиона евро. Стойността на износа на хранителни стоки от ЕС намалява за САЩ, където има спад със 185 милиона евро, Хонконг със 79 милиона евро и Либия с 37 милиона евро.

Увеличава се стойността на вноса на хранителни продукти от Канада – със 104 милиона евро, Турция – с 55 милиона евро и Мароко – с 37 милиона евро. Намалява стойността на вноса от САЩ, като спадът е с 296 милиона евро, Индонезия – спад с 67 милиона евро и Аржентина – с 63 милиона евро.

Стойностите на износа на редица продукти бележат ръст, като той е по-значителен при свинско месо (с 375 милиона евро), пшеница (увеличение със 171 милиона евро) и карантии (ръст от 64 милиона евро). Има обаче спад в стойностите на износа на спиртни напитки и ликьори (спад с 43 милиона евро), вино и вермут (намаление с 30 милиона евро) и зехтин (спад от 19 милиона евро).

Най-висок ръст в стойността на вноса е регистриран при тропическите плодове (ръст със 108 милиона евро), пресни и сушени плодове (без тропически плодове) (ръст с 58 милиона евро) и маслодайни семена (различни от соята) (увеличение с 57 милиона евро). В същото време стойността на вноса спадна за палмово масло, където има намаление с 201 млн. евро, също за зърнените култури, различни от пшеница и ориз, където спадът е с 85 млн. евро.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама