Рапицата в Добричко не пониква, сушата може да компрометира и пшеницата

Агрозона
Агрозона
3 Минути

От близо месец в Добричко не са падали значими селскостопански валежи. Сушата създава редица проблеми на фермерите и е възможно да компрометира пшеницата. Рапицата в много стопанства не е поникнала, неравномерно никне и пшеницата. За някои пшенични растения има опасност влагата да не е достатъчно и да не избият въобще. Това коментира пред „Агрозона“ Николай Алексиев, зърнопроизводител от района на Генерал Тошево.

Повече недоразвита пшеница

По-късното поникване от своя страна ще доведе до повече недоразвити пшеници. През есента няма да има братене и съответно потенциала на растенията е намален още от сега, категоричен е Алексиев. „Ако тези дни завали обаче и ноември месец е хубав е възможно да избегнем проблема“.

По-сериозна е ситуацията при рапицата. Културата закъснява много, а в доста стопанства не е поникнала изобщо. Ако това стане на по-късен етап може да не презимува.  В района на Генерал Тошево на всеки 200 хил. дка са изникнали едва 10 % от рапицата, съобщи Алексиев. „Хората чакаха да завали дъжд, да обработят и тогава да сеят. Това обаче ги забави, обработването стана преди да е заваляло, станаха буци и се създаде голям проблем. Някои се отказаха да сеят рапица“.

Обработките на почвата вече са приключили, но сушата и там е създала немалко проблеми. „Имаме по-големи разходи – машините изразходваха повече гориво и се образуваха по-големи буци. До към 20 октомври очакваме всичко да бъде засято и да приключи сеитбата. Сушата обаче се отрази благоприятно на жътвата. Без дъжд, прибрахме по-лесно царевицата. “.

Дъжд през днешния ден

През днешния ден още от сутринта на много места в Добричко е превалял дъжд, но слаб, съобщи Петър Димитров, зърнопроизводител от района на Балчик. „ В нашия район обаче не може да се говори за засушаване. Да, не вали всеки ден, но това е нормално за периода. От началото на септември досега дъждовете са около 50 литра на квадратен метър.  Когато е горещо, липсата на дъждове е много по-голям проблем, защото има изпарение. Сега изпарението не е такова, каквото е в горещите месеци“, казва Димитров.

Той е категоричен, че няма риск за поникването на пшеницата – имало е други години, в които сеитбата започва в първата третина на октомври, така че не е фатално. В някои години се е сяло и през ноември. Пшеницата е тръгнала и по-ранните сеитби са зелени, семето е покълнало и поникнало, допълва зърнопроизводителят. „В момента има влага, но температурите са по-ниски и от тази гледна точка може при някои култури да е по-забавено развитието“.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама