Рапицата на MATIF е лидер в повишаването на цените на световните борси

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Седмичните котировки на петролни договори на световните борси завършиха с повишение на цените. Най-много поскъпнаха рапицата на MATIF – 10,2 процента. и това е най-високо ниво в историята на котировките.

Европейската рапица е лидер на световните пазари на маслодайни семена. Силно покачващите се цени на олиото и растителните масла подкрепят повишаването на цените. Достатъчно е да се каже, че палмовото и соевото масло са на абсолютни исторически рекорди за цените. Трудностите при износа на слънчогледово масло от Русия и Украйна (най-големите износители на това масло) само нагнетяват атмосферата.

Текущата цена е най-високата в историята на търговията

Котировките на рапицата в договора с доставка през май на Парижката фондова борса се повишиха с 2,5% в петък до 904,75 EUR / t и са със 73,3 процента по-високи, отколкото по това време преди година. През последната седмица цената на рапицата е нараснала с 10,2 процента. Текущата цена е най-високата в историята на търговията. След агресията на Русия срещу Украйна цената се е увеличила с над 22 на сто.

Котировките на канадската рапица в петък също се повишиха с по-малко от 0,1% и цената възлиза на 1 139,1 CAD/t, като за последната година нараства с 36,7 на сто. В седмично изражение цената на рапицата е нараснала с 5,2 процента. Американската соя поевтиня с 0,5% в петък и струва 621,23 USD / т. На годишна база цената на соята е скочила с 19.4%, докато през последната седмица на търговия цената се е увеличила с 0.9%.

През миналата седмица Министерството на земеделието на Съединените щати (USDA) публикува прогнози за световното производство на рапица и соя. В месечния отчет през настоящия сезон се прогнозира глобалната реколта от рапица да намалее с 2,04 милиона тона до 71,12 милиона тона спрямо предходния сезон. В Европейския съюз се очаква производството да нарасне с 0,86 милиона тона до 17,15 милиона тона, а в Канада да намалее – с 6,89 милиона тона до 12,6 милиона тона. Увеличение се предвижда в Украйна – с 0,27 милиона тона до 3,02 милиона тона, както и в Австралия – с 1,85 милиона тона до 6,35 милиона тона и в Русия – с 0,21 милиона тона до 2,78 милиона тона.

Очаква се спад в производството на сояпроизводство, складови наличности, Agrozona.bg

Според доклада на USDA глобалната реколта от соя през сезон 2021/2022 г. ще падне с 12,43 милиона тона (спад от 10,07 милиона тона за месец) до 353,80 милиона тона. В САЩ се очаква производството да бъде по-високо с 5,96 милиона тона ще възлизат на 120,71 милиона тона, в Бразилия спадът на реколтата трябва да възлезе на 11 милиона тона (намаление със 7 милиона тона за месец – до 127,00 милиона тона и в Аржентина – с 2,7 милиона тона (намаление с 1,5 милиона тона за месец) до 43,5 милиона тона

В Европейския съюз (по данни на Европейската комисия от февруари) най-висока реколта от рапица ще бъде в Германия – 3,51 милиона тона (0,02 милиона тона по-малко спрямо предходния сезон) във Франция – 3,29 милиона тона (0,1 милиона тона по-малко спрямо предходната година), а в Полша – 3,19 млн. тона (с 0,06 млн. тона повече спрямо предходната година). Общо производството на рапица в ЕС се очаква да възлезе на 17,02 милиона тона този сезон – с 0,32 милиона тона повече, отколкото през сезон 2020/21.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА