Промяна в дизайна на кошерите може да спре разпространението на паразити

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Кошерите, които човекът изгражда, имат съвсем малка прилика с естествените дървесни гнезда, в които са се развили европейските пчели.

Топлинните загуби в кошерите, създадени от човека, са многократно по-големи от тези в естествените гнезда. Използвайки инженерни техники, по-често срещани в нишата на индустриални проблеми, се показва, че сегашният дизайн на кошерите, направени от човека, създават по-ниски нива на влажност, които благоприятстват за появата акара вароа. Това показват изследвания, направени от Дерек Мичъл, доктор по инженерни науки в университета в Лийдс.

Кошерите не приличат на дървесните гнезда

Въпреки важността на кошерите за пчелите, тези, които хората изграждаме, нямат дори малка прилика с естествените дървесни гнезда, в които са се развили европейските пчели. През 21 век, все още използваме кошери, проектирани през 30-те и 40-те години на миналия век, базирани на идеи от 1850 г. Естествените гнезда са изследвани едва през 1974 г., а проучванията за техните физически свойства започва едва през 2012 г.

Изработените от човека кошери са сравнително ниски и квадратни (напр. с височина 45 см), изградени от тънка дървесина (под 2 см дебелина) с големи входове (около 60 кв. см) и често големи отвори от телена мрежа отдолу. Те са проектирани така, че да са евтини и пчеларите да имат лесен достъп до пчелите и да изваждат меда. За сравнение, естествени дървесни гнезда, в които пчелите се развиват, са средно високи (около 150 см), тесни (20 см) с дебели стени (15 см) и малки входове (7 кв. см).

Изследванията му също така показват, че ролята на пчелното гнездо е очевидно далеч по-сложна от това да бъде просто подслон. Леки промени в дизайна на кошера, с цел намаляване на топлинните загуби и увеличаване на влажността – например използването на по-малки входове и по-дебели стени – може да намали стреса върху медоносните пчелни колонии, причинени от вароа разрушителя.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА