Как се отразяват забраните за внос на местно ниво и какви мерки се вземат за борбата с инфлацията при храните дискутират над 600 участници от 15 страни
Промените в зърнените пазари след войната в Украйна и налагането на забрани от няколко източноевропейски страни, сред които и България, е една от основните теми на провеждащия се в Букурещ форум EURO GRAIN HUB Exchange & Forum 2023. Участие във форума взимат над 600 участници от 15 различни държави. Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) е партньор на най-голямото европейско пролетно събитие в областта на земеделието. Събитието се провежда в рамките на три дни.
Организатори са Агрикор/ AgroPortal България, заедно с Агрилинкхъб Румъния и УкрАгроКонсулт Украйна.
EURO GRAIN HUB Exchange & Forum | Букурещ 2023 е възможност за фермери, търговци, доставчици на суровини, брокери, животновъди, производители на зърно и фуражи, логистични фирми и други професионалисти от зърнената индустрия от Европа да се съберат и да обсъдят глобалните и регионални тенденции в агробизнеса. Освен изложение с щандове на водещи зърнени компании, програмата включва и конферентна част с участието на ключови лектори, разделени в няколко панелни дискусии, посветени на проблемите и тенденциите на зърнените пазари, световната търговия със стоки, износ на зърно от страните от Централна и Източна Европа/ЦИЕ (Румъния, Украйна, България, Унгария, Сърбия и др.), логистика и много други.
„Колегите от румънска страна съобщават, че украинското зърно не е от значение на вътрешните цени на румънските производители и това се обяснява с факта, че най-голяма тежест имат световните борсови пазари – МАТИФ и ЧИКАГО. В момента дори и въпреки забраните, които се случиха в няколко източноевропейски страни ние може да проследим, че на борсите МАТИФ и ЧИКАГО цените продължават да падат надолу, тоест тези локални решения се взеха, не повлияха по никакъв начин на световната борса“, коментира за Агрозона директно от събитието Венцеслав Славов, изпълнителен директор на група „Аякс“ и член на УС на Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България. Той допълни, че пазарът е световен, румънските производители нямат някакви притеснения, че украинското зърно по някакъв начин може да застраши румънския пазар. „Ние видяхме добре, че количествата най-вече фуражна пшеница, които са от значение за животновъдите, които са влезли на територията на България, са изключително малко. Става дума за 16-17 хил. тона, които са капка в морето и не могат да се отразят на пазара ни, изключваме възможността те да са наклонили везните и цените на зърнените култури от това да са паднали“, каза още Славов.
EURO GRAIN HUB Exchange & Forum 2023 продължава и днес, когато ще бъдат анализирани новите пазарни правила, както и ситуацията в търговията с маслодайни култури, борбата с инфлацията при храните и възможностите за износ по море.