Пролетното зеле се разсажда до края на март

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Разсадът за зеле се изнася на полето и в градината в края на март-началото на април. Тогава е преминала опасността от повратни студове. Разсадът трябва да е предварително закален, като е на поне 45-50 дни. Това се отнася до растенията за ранните сортове. Средноранните и късните сортове могат да се засаждат и при 35-40-дневна възраст на пониците. Първите се изнасят на полето през май и първите дни на юни, а късните – от началото до 20 юли. Добре е растенията да не са прерасли, но да са силни и здрави. Преди засаждането коренчетата на стръковете трябва да се освежат, като се подрежат, а листните петури се отрязват няколко сантиметра над вегетационния връх.

Когато засаждате зеле, почвата трябва да е добре обработена предварително. Задължително през есента на предишната година трябва да сте изорали и да сте внесли хранителни вещества във вид на оборски тор. Количеството е 300-400 кг на 100 кв. м. Тори се и с 3 кг суперфосфат на 100 кв. м, калиевите торове се равняват на 2 кг за същата площ. Преди засаждането през пролетта е важно да обработите по-плитко повърхността и допълнително да внесете по 2-3 кг суперфосфат и 1-2 кг калиев тор на 100 кв.м.

Ранното зеле с пролетна сеитба се разсажда в кавали, които са оформени на разстояние 50-60 см. Стръковете се бодат на 35-40 см един от друг от едната страна на тира, като дълбочината на засаждане трябва да е малко под първия същински лист. Настаните ли всички растения на мястото, трябва да полеете с канче. След 3-4 дни можете да отстраните неприхваналите се растения и да ги подмените с нови екземпляри. Полейте цялото насаждение.

Грижите за зелето включват окопаване на растенията, когато се прихванат, двукратно внасяне по време на тази процедура на азотен тор (по около 1,5-2 кг/100 кв. м амониева селитра) и поливане. Трябва да имате предвид, че дозите вода е добре да се съобразят с валежите и когато зелките нараснат, напояването трябва да се прекрати, тъй като има опасност от напукване и влошаване на качеството им.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА