Пролетното зеле се разсажда до края на март

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Разсадът за зеле се изнася на полето и в градината в края на март-началото на април. Тогава е преминала опасността от повратни студове. Разсадът трябва да е предварително закален, като е на поне 45-50 дни. Това се отнася до растенията за ранните сортове. Средноранните и късните сортове могат да се засаждат и при 35-40-дневна възраст на пониците. Първите се изнасят на полето през май и първите дни на юни, а късните – от началото до 20 юли. Добре е растенията да не са прерасли, но да са силни и здрави. Преди засаждането коренчетата на стръковете трябва да се освежат, като се подрежат, а листните петури се отрязват няколко сантиметра над вегетационния връх.

Когато засаждате зеле, почвата трябва да е добре обработена предварително. Задължително през есента на предишната година трябва да сте изорали и да сте внесли хранителни вещества във вид на оборски тор. Количеството е 300-400 кг на 100 кв. м. Тори се и с 3 кг суперфосфат на 100 кв. м, калиевите торове се равняват на 2 кг за същата площ. Преди засаждането през пролетта е важно да обработите по-плитко повърхността и допълнително да внесете по 2-3 кг суперфосфат и 1-2 кг калиев тор на 100 кв.м.

Ранното зеле с пролетна сеитба се разсажда в кавали, които са оформени на разстояние 50-60 см. Стръковете се бодат на 35-40 см един от друг от едната страна на тира, като дълбочината на засаждане трябва да е малко под първия същински лист. Настаните ли всички растения на мястото, трябва да полеете с канче. След 3-4 дни можете да отстраните неприхваналите се растения и да ги подмените с нови екземпляри. Полейте цялото насаждение.

Грижите за зелето включват окопаване на растенията, когато се прихванат, двукратно внасяне по време на тази процедура на азотен тор (по около 1,5-2 кг/100 кв. м амониева селитра) и поливане. Трябва да имате предвид, че дозите вода е добре да се съобразят с валежите и когато зелките нараснат, напояването трябва да се прекрати, тъй като има опасност от напукване и влошаване на качеството им.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама