Производството на сертифицирани семена за балканска чубрица е незапълнена пазарна ниша

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В България все още не се предлагат сертифицирани семена за балканска чубрица. Закупуването им засега е единствено от чужбина, .т.е. съществува неизползвана до момента ниша за българско производство на сертифицирани семена от лечебното растение. Това каза Даниела Попова от село Лозенец, Ямболско, която от дълго време се занимава с култивиране на чубрица и други лечебни растения, пред БНР.

Според билкаря, трайна тенденция от няколко години е етеричното масло от балканска чубрица да се търси все повече на външния пазар.

Отглеждането на лечебното растение дава възможност не само да се опазят естествените му находищата в природата, а и да се постигнат много по-високи добиви. Нещо повече – все по- нарастващото търсене на етерично масло от балканска чубрица е стимул да се затвори цикълът на отглеждането й, да се добави и още стойност на ценната суровина. Една чудесна възможност печалбата от тази дейност да остава в страна ни и да работи за развитието на българската икономика.

Любопитни факти за балканската чубрица

Латинското наименование на балканската чубрица е Satureja montana. Расте по каменисти и варовити места да 1300 метра надморска височина, предимно в планински и предпланински райони. Тя е многогодишно растение с високи до 30 см стъбла. Мнозина са виждали красивите й туфи, които цъфтят през юли и август. Това е и най-подходящото време за събиране на балканската чубрица, която е търсена и като сушена билка, и като ценна суровина във фармацевтиката. Стръковете й съдържат етерични масла, богати на феноли и витамин С. Прилага се при стомашни заболявания, като болкоуспокояващо и укрепващо средство. Балканската чубрица съдържа голямо количество химични компоненти, известни с антиоксидантното си действие. Съдържа тимол, който е с доказани антисептични и противогъбични свойства.

Бере се надземната част на растението. Беритбата трябва да става само в сухо и слънчево време. Особено важно е да се запазят корените на растението, а също и да не се събират повече от 70% от стръковете, за да може находището да се съхрани.

Балканската чубрица расте по каменисти и варовите места до 1300 м надморска височина, предимно в предпланински и планински места. Но има добри възможности за отглеждането й на много по-лесно достъпни равнинни места, защото лечебното растение е податлив на култивиране вид както върху богатия чернозем, така и върху песъчлива почва.

Отглеждането на балканската чубрица осигурява и по-големи добиви от растението, дава възможност ценните съставки му да се използват много по-пълноценно, тъй като билката зрее и дава реколта в продължение на години и с еднократна инвестиция може много време да се използва.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА