Производството на пшеница пада за пръв път от 6 години

Агрозона
Агрозона
2 Минути

Производството на пшеница в световен мащаб ще спадне за първи път от шест години насам през настоящия сезон. Това заяви пред „Агрозона“ Антонина Белопитова, изп.-директор на Софийската стокова борса (ССБ). За сезон 2013/2014 г. световното производство е било в размер на 717 млн. тона. Година по-късно то нараства до 728,3 млн. тона, достигайки 735,3 млн. тона през 2015/2016. За миналата година се отчитат 753,9 млн. т, докато през настоящия сезон се очакват 752 млн. тона.

 В момента анализаторите не спекулират с този проблем, тъй като в  последните години производството винаги е било над потреблението и са оставали преходни запаси. На този етап може да се говори за рекорден преходен запас от предишната реколта и над 270 млн. тона са натрупани по складове. Това ще бъде балансиращ фактор  и не се очакват промени в цената, коментира Белопитова .

 Основната причина за спада ще дойде от по-малко реколтираните площи. В САЩ и ЕС се очаква по-малко реколта и от пшеница, и от царевица. Подобрения очакват в Бразилия и Аржентина, но те няма да компенсират общото производство.

 Конкретно в Европа се наблюдава интересна тенденция, тъй като за сметка на площите с пшеница, има ръст при тези на рапицата. „Може да се каже, че има тенденция самите фермери да предпочитат площите с рапица, тъй като цената е много по-атрактивна“, заключи Белопитова.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА