Производството на нишесте от царевица у нас може да нарасне до 3 пъти

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Очаква се съществен ръст на преработката на царевица за производство на подсладителя изоглюкоза както в ЕС, така и в България, след като в началото на октомври 2017 г. отпаднаха квотите за производство на захар, изоглюкоза и инулинов сироп в рамките на Общността.

Европейската комисия прогнозира до 2030 г. производството на изоглюкоза в Съюза да достигне 1,9 млн. тона, а за сравнение квотата, който беше в сила до есента на 2017 г., беше 0,72 млн. тона в еквивалент на бяла захар годишно.

През последните години се наблюдава значително повишение на производствените мощности за преработка на царевица в България, като има потенциал производството на нишесте да нарасне между два и три пъти през следващите години, съобщават от земеделското министерство в публикувания Ситуационно-перспективен анализ на царевица и слънчоглед.

Експертна оценка сочи, че потреблението на царевица за храна и индустриална преработка бележи ръст от около 450 хил. тона през 2014/15 година до 700 – 800 хил. тона през 2016/17 година. Предвижда се тенденцията на ръст да продължи и през този сезон. Възможно е потреблението на царевица за промишлени цели да достигне до около 900 хил. тона, от които около 500 – 600 хил. тона – за производство на нишесте и различни хранителни продукти на базата на царевица, а останалите – за биогаз.

По прогнози на дирекция „Животновъдство” на МЗХГ, през маркетинговата 2017/18 година за изхранване на животните се очаква да са необходими около 559 хил. тона царевица, ако броят на животните у нас остане без промяна.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама