Прогноза: Световното производство на пшеница достига нов исторически връх

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Нов исторически връх в глобалния добив от пшеница се очаква, според прогнозата на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) за състоянието на глобалните баланси на основните зърнени и маслодайни култури през следващия сезон (2020/21 маркетингова година). Разчетите сочат, че земеделските стопани по света ще приберат 768,5 млн.т жито, като увеличението е с 4,2 млн.т, в сравнение с текущия сезон и с 38 млн.т спрямо 2018/19 г.

Производство на пшеница в света (млн.т)

Тези разчети обаче водят до негативна прогноза за цените на пшеницата. Освен това с депресиращ потенциал е и перспективата за натрупване на рекорден преходен запас в края на 2020/21 г. – 310,12 млн.т, в сравнение с 295,12 млн.т в края на текущия сезон и около 279 млн.т в края на 2018/19 г.

Това става ясно от доклад, с който Агрозона разполага за състоянието на вътрешния и международните пазари, изготвен от екипа на Софийската стокова борса за участниците в Консултативния съвет по зърното, който ще се проведе утре.

Русия и Австралия са с основен принос за ръста в световното производство, като очакваната реколта в европейската държава е 77 млн. тона, а в страната – континент – 24 млн. тона. За сравнение през текущия сезон там са прибрани 73,6 млн.т и 15,2 млн.т съответно.

Очаква се реколтите в САЩ, ЕС и Украйна да бъдат по-слаби спрямо текущия сезон. Прогнозата сочи също така и спад в добива на пшеница в Европейския съюз и Великобритания.

В България са засети 11 515 430 дка с пшеница, от които ще бъдат реколтирани 11 503 850, става ясно от информацията за засетите площи. Над 1 млн. дка са площите със ечемик – 1 299 750 дка и маслодайна рапица – 1 241 670 дка.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА