Прогноза: Производството на пшеница по света ще спадне с над 3 млн. тона

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Световното производство на пшеница за сезон 2019/2020 година ще достигне 768 милиона тона, според актуализирания доклад на USDA от 12 август. Това е с 3.39 милиона тона по-ниско от предишните очаквания на експертите. В същото време текущата прогноза е с 37,52 милиона тона повече спрямо сезон 2018-19.

Намаляването на прогнозата за производството на този вид зърно през август се дължи на по-ниските добивите в няколко големи страни износителки. В Турция производството на пшеница ще намалее с 2 милиона тона. Междувременно в ЕС, Казахстан и Русия добивите ще бъдат намалени съответно с 1,3 милиона тона, 1 милион тона и 1,2 милиона тона.

Потреблението на зърнени култури през разглеждания период през август се прогнозира на 758,16 милиона тона. Прогнозата за юли беше с 1,99 милиона тона по-висока. Година по-рано глобалната употреба на пшеница възлизаше на 736,23 милиона тона.

Прогнозата за световния износ на пшеница през 2019/20 се намалява с 0,5 милиона тона спрямо прогнозата за юли до 182,63 милиона тона поради очаквания спад на доставките в чужбина от Казахстан с 1 милион тона, както и от ЕС с 0,5 милиона тона и Русия също с 0,5 милиона тона. Спадът на износа на пшеница от горните страни ще бъде частично компенсиран от увеличаване на продажбите в чужбина от Съединените щати с 0,7 милиона тона и с 0,5 милиона тона от Аржентина и Украйна.

Междувременно крайните запаси от пшеница на световния пазар се очаква да бъдат 1,06 милиона тона повече в сравнение с предходния отчетен период до 285,4 милиона тона.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА