Проф. Иван Пачев, директор на Института по лозарство и винарство: В Плевен са създадени повече от 60 сорта

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

През новия сезон ще се произвежда посадъчен материал от повече десертни лози

От създаването на Института по лозарство и винарство – Плевен (ИЛВ) през  1892 г. като опитна станция са създадени над 60 нови сорта винено и десертно грозде, които са разпространени из цяла България, разказа за „Агрозона” проф. Иван Пачев, директор на ИЛВ – Плевен. Някои от сортовете за съобразени с условията в Южна България, други са за Северна България, има и за района около Черно море. През годините те успешно представляват конкуренция на навлизащите от западните страни сортове „Каберне”, „Мерло”, които постепенно изместват интереса от българските сортове, но в никакъв случай не могат да отстъпят по качество. „Имаме създадени нови сортове, които можем да похвалим дори като още по-качествени от тези сортове. Това са „Кайлъшки рубин”, „Плевенска роса”, „Кайлъшки мискет” и др. Това са иновациите, които се правят в Института”, коментира още проф. Пачев. В последно време специалистите по лозите и виното работят малко повече с десертни сортове грозде и в резултат на това се създават сортове, като „Йоана”, „Миро”, „Найден”, които са с много добри вкусови качества. „През 2019 г получихме сертфикатите от МЗХГ за тях и вече се занимаваме с разпространението на тези сортове в Бългаария”, допълни още директорът на ИЛВ-Плевен.

 

Бизнесът все повече разчита на науката

Сътрудничеството между бизнеса и науката все по-често дава добри резултати, но понякога се получават и грешки. Основно винарните у нас разчитат на съвети за отглеждането на лозите, както и за подобряването на вината, казва проф. Пачев за работата си с частния бизнес. „Колегите дават консултации и технологиите за отглеждане при създаването на нови лозови масиви, за агротехниката и др”, допълна директорът на ИЛВ.

 

Посадъчният материал с родна марка

През последните години ИЛВ-Плевен реализира на пазара около 100 000 бройки лозички от различни сортове с родна марка. През последната година обаче от института се оплакват, че има трудност с реализацията на произведената продукция. Основно произвеждани са винени сортове, които са разработени в ИЛВ-Плевен, но за новия сезон специалистите ще работят върху друго направление – ще се насочат към производството на повече лозички от най-новите разработки десертни сортове.

Според проф. Иван Пачев новите лозари трябва да бъдат много внимателни при избора си на сорт за създаването на ново насаждение. „Посадъчният материал, който идва от Германия и Франция, има разлика около 20 см в дължината си. Така пръчките попадат в сухообитаемия слой на почвата и ако няма активно поливане, няма да има възможност да растат. Затова се получават много изсъхвания. Имаше няколко колеги, които бяха засадили около 1000 дка и загубите на подобна площ са големи. Освен това вносните материали от Испания, Франция, Австрия, Германия проявяват бактериален рак, който се оказва много лошо влияние на самите растения и в последствие тези насаждения отпадат.”, каза още проф. Иван Пачев. Затова консултацията със специалистите от ИЛВ-Плевен може да бъде само от полза.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА