Проф. Георгиев: Мерките за биосигурност не може да се осъществяват в кочини

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Мерките за биосигурност и превенция на заболявания по животните не могат да се осъществят в кочини. Страните, които вече са ограничили или вървят към ограничаване на болестта Африканска чума по свинете се лишиха от отглеждане на прасета в задните дворове. В тези страни свинете се отглеждат в добре организирани ферми, където могат да се прилагат необходимите принципи за биосигурност. Тези мерки за контрол пряко се отразяват на търговията и на субсидиите.

Това каза проф. Георги Георгиев, директор на Център за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), по време на Седмата национална среща на земеделските производители в България, която се провежда в КК Златни пясъци.

“Генерална дирекция по здравеопазване и безопасност на храните (SANTE) на Европейската комисия изисква една планирана във времето дейност в рамките на Многогодишна програма. Похвално е, че вече навлизаме във втори тригодишен период на изпълнение на такава многогодишна програма, която се изпълнява от Българска агенция за безопасност на храните. Това е наложително за ясно дефиниране на целите, за предвидимост на резултатите и за ефективно използване на финансирането по фондовете”, посочи проф. Георгиев.

„Центърът за оценка на риска по хранителната верига и работна група в Министерство на земеделието, храните и горите близо 2 години преди появата на АЧС в България работеше върху стратегия за намаляване на риска от АЧС, която е фокусирана върху разреждане на популацията на дива свиня.“, посочи още експертът.

АЧС вече е разпространена и на Изток и на Запад, присъства на три континента. Епизоотичният фронт на болестта е от Белгия до Виетнам и това са 16 000 км по права линия. Ваксина няма. Необходимо е да се поддържа диалог в обществото и бизнеса, за да бъде решен проблемът, категоричен е проф. Георгиев. Важно е с превенцията да се ангажират всички заинтересовани страни – фермери, ловци, шофьори на автомобили и камиони, туристи и др.

Прогнозата на Центъра за развитието на АЧС в бъдеще е неблагоприятна, сочи анализът на Центърът за оценка на риска по хранителната верига. Повече информация за заболяването може да се намери на страницата на ЦОРХВ в интернет.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама