Проектите по подмярка 4.2 надхвърлиха пет пъти бюджета на втория прием

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Над 500 проекта са подадени по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ до 17.30 часа вчера. Тогава приключи приемът, чийто старт беше обявен по време на Шестата национална среща на земеделските производители на 14 февруари. Сумата на проектните предложения надхвърля пет пъти бюджета в този прием на подмярката за преработка, който е размер на € 85 млн. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е 2 млн. евро. Най-много проекти има за инвестиции в месопреработка, научи Агрозона.

Това е първата подмярка от Програмата за развитие на селските райони, по която подаването на документите стана изцяло по електронен път в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН). Изключение прави само представянето на техническия или работен проект, като изискуем документ. За него имаше възможност, при желание на кандидата, да се подава и в областните дирекции на ДФ „Земеделие“ на хартия.

По време на сегашния прием имаше възможност да се прехвърлят проекти от предходния прием по подмярката, но при условие, че кандидатите сами приведат предложението си в съответствие с новия таван от 2 млн. евро, вместо допустимите по-рано 3 млн. евро.

В този прием имаше 2 нови критерия, които насочваха помощта към съществуващите компании в преработвателния отрасъл. Единият критерий се отнася за предприятия и земеделски производители, които имат история 3 години назад, а другият критерий е насочен към износители на собствена произведена или преработена от тях продукция.

Предвидена беше също така намаление и на административната тежест за кандидатите. Освен приема през ИСУН, има редуциране и на всички изискуеми документи. На етап кандидатстване не е нужно удостоверение за банкова сметка, не се изисква и удостоверение за призната група или организация на производители, защото информацията за това е налична в МЗХГ. Същото се отнася и за регистрацията по реда на Наредба 3 като земеделски стопани, както и за удостоверението от НАП. Обстоятелството за липса на задължения се декларира при кандидатстване, но представянето на документа ще става когато е ясно, че предстои сключване на договор. В този прием не се изискваха и документи, които са публикувани в Търговския регистър.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА