Проект на ЕК помага срещу инвазивни растителни видове

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Поддържането и опазването от инвазивни растителни видове на три от най-ценните и застрашени в България и Европа типове природни местообитания е във фокуса на проекта  „Местообитания свободни от инвазивни чужди растения“. Инициативата се изпълнява с финансовата подкрепа на програма LIFE на Европейската комисия.

Природните местообитания се намират в три защитени зони от европейската екологична мрежа Натура 2000, в централна България, а именно: Ендемични гори от дървовидна хвойна (Juniperus spp.)в защитена зона „Родопи-Западни”; смесени гори от липа и яворвърху сипеи и стръмни склонове, в защитена зона „Централен Балкан”, която съвпада с Национален парк Централен Балкан; и низинни сенокосни ливади, в защитена зона „Централен Балкан – буфер”.

В рамките на проекта се работи за ограничаване на навлизането и почистване на части от местообитанията от инвазивни чужди видове растения, съобщават от фондация “Биоселена”, която участва в проекта. Зоните са защитени съгласно Директивата за местообитанията на ЕС, като две от тях са приоритетни за опазване. В България са защитени от Закона за биологичното разнообразие и са включени в Червена книга на природните местообитания.

Борбата с инвазивни чужди видове струва на Европа 12 милиарда евро годишно. Това е един от най-големите екологични проблеми на 21 век. От 1 януари 2015 г. за страните от Европейския съюз е в сила Регламент (ЕС) № 1143/2014 за предотвратяването и управлението на въвеждането и разпространението на ИЧВ. Регламентът изисква от страните членки на ЕС да контролират ИЧВ, да оценяват риска, да провеждат мониторинг, ранно откриване и бързо унищожаване, да разработват планове за действие с мерки за ограничаване на пътищата за разпространение, управление на вече установените видове и други.

Всеки, който желае, може да подаде сигнал за инвазивни видове в Европейския съюз, като това става лесно чрез приложението „Invasive Alien Species Europe“. Чрез него всеки може да допринесе за ранното откриване на нови нашественици.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама