Продължава възстановяването на защитните пояси в Добруджа

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Постепенно се възстановяват лесозащитните пояси в Североизточна България. Подновяват се цели участъци, за да може съоръженията да бъдат съхранени и в бъдеще. В ДЛС Тервел например, вече три поредни години се работи в тази насока. През 2017 година са възстановени 39 дка, през 2018 година – 53 дка и през 2019 година – 17 дка, като преди дни са залесени 16 200 фиданки от вида цер, за да бъдат възстановени част от поясите на територията на стопанството.

Идеята за създаването на поясите възниква през 1950-51 година. Екип от учени прави редица изследвания и решава, че единственото спасение от суховеите, които отнасят плодородната земя на Добруджа са пояси от дървета и храсти, които да спрат ерозията. Същинското залесяване започва през 1952 година и приключва за 8 години. С труда на хората от района са залесени 6 500 хектара или 4 000 километра лесозащитни съоръжения. Тези единствени по рода си в Европа горски ивици са от ключово значение в борбата с ветровата ерозия и за подобряване на микроклимата. Те повишават добивите на земеделците до 30%,  подобряват и  разнообразяват ландшафта на района,  увеличаване  дивеча и го защитават по-добре, смята директорът на ДЛС-Тервел инж.  Георги Ботев. Той споделя, че за Североизточна България е типично нахлуването на студени и сухи континентални въздушни маси от североизток, които през зимата водят до силно застудяване и слаби снеговалежи, а през пролетта и края на лятото до силни и сухи ветрове от югоизток (суховеи). Тяхното действие причинява изсушаване на повърхностния почвен слой и значителна ветрова ерозия. Поясите задържат не само почвата, но и влагата в района. Те спират и навяванията през зимата, като снега остава сравнително равномерно разпределен в земеделските земи.

Поясите водят до цялостно подобряване на микроклимата в Североизтока, категоричен е инж. Ботев. Според него възстановяването им трябва да се извършва основно с цер, защото този дървесен вид е ветроустойчив с дълбока и мощна коренова система, сухоустойчив и студо – и снегоустойчив, издържащ на екстремни минусови температури и честите заледявания.  От стопанството допълват поясите и с медоносни видове, за да подпомогнат пчеларството в района, като част от мерките предложени от министъра на МЗХГ Десислава Танева за подпомагане на отрасъла.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА