Приспадането на разходите за труд трябва да бъде незадължително

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Приспадането на разходите за труд трябва да бъде незадължително. Това е мнението на министрите на земеделието на ЕС, които обсъдиха въпроса по време на последното заседание на Съвета по земеделие на ЕС, съобщават от пресцентъра на Областна дирекция по земеделие в Кюстендил.

Европейският комисар по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган отхвърли искането за повишаване на размера на финансирането на схемите за обвързана подкрепа и разширяване  на списъка с възможните сектори, по време на  заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 18 март 2017 г.  Фил Хоган заяви, че увеличение до 25% (23%+ 2% за протеинови култури) сериозно би подкопало устоите  на Общата селскостопанска политика. Tой подчерта, че обвързаните с производството директни плащания играят важна роля и са полезен инструмент за предотвратяване изоставянето в определени сектори или производство в затруднено положение, но бюджетен дял, по-висок от 10 + 2%, не е приемлив.

Изявлението бе в отговор на неофициален документ, внесен от чешкия министър Мирослав Томан, подкрепен от България, Хърватия, Унгария, Латвия, Словакия, Словения и Унгария .  Изброените държави членки призовават за увеличаване на нивото на обвързаното с производството подпомагане до 23% с допълнителни 2% за растителни протеини. За сравнение, сегашните нива са (13% + 2% за протеинови култури),  а  предложението на Комисията за новия програмен период е ( 10%+ 2% за протеинови култури).

На заседанието ЕК защити своето предложение относно нивата за обвързана подкрепа. „Поради потенциалния риск от диспропорция на пазара, прилагането на обвързаните плащания, като инструмент на ОСП, трябва да остане лимитирано, правилно насочено в определени сектори и да допълва основното подпомагане на доходите за устойчивост и да е за определен период от време“, заяви комисар Хоган. По-нататъшното разширяване към други сектори и форми  на производство „не се счита за подходящо“, тъй като трябва да се докаже, че  обвързаните с производството директни плащания  са насочени към определени сектори, с цел преодоляване на установени трудности. Освен това разширяването на списъка на секторите може да доведе до подкрепа на нежелани продукти например  тютюна,  който е свързан с общественото здраве на хората.

На заседанието Франция  защити  своето предложение за  единен таван от 15%.  Италия и Полша по същество поискаха да се запази настоящата гъвкавост по отношение на нивото на обвързаното с производството подпомагане. Финландия също призова за продължаване на обвързаното с производството подпомагане на сегашното равнище. Редица други делегации подкрепиха искането на Чешката република, докато нидерландските, датските, шведските и германските представители заявиха, че обвързаното с производството подпомагане трябва да бъде премахнато, тъй като нарушава принципа на конкуренцията.

Ирландия също подкрепи предложението на Комисията. Държавите членки бяха разделени относно условията и принципа за намаляване на директните плащания. Германия желае тавана и намаленията на подпомагането да бъдат незадължителни мерки. Естония и Финландия също са на мнение, че горната граница следва да бъде незадължителна.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА