Принуждават Зелени Балкани да напусне Посетителския център за Поморийското езеро

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Кметът на Поморие е отказал да продължи стопанисването на Посетителския център от страна на федерацията

От 20-ти август организацията Зелени Балкани ще бъде принудена да напусне създадения от нея Посетителски център за Поморийско езеро, съобщиха от федерацията за природозащитни сдружения. Това се налага поради изтичане на срока на договора за ползване на създадения Посетителски център и отказа на Община Поморие за продължаването му, въпреки заявеното желание от страна на организацията за продължаването му. Към момента Зелени Балкани има едноличен отказ от страна на Кмета на гр. Поморие да бъде изготвен анекс и да продължи да стопанисва Посетителския център.

Липсва отговор от общинският съвет

Апелът въпросът да бъде разгледан на сесия на Общинския съвет – за момента е без отговор, което налага Посетителския център да бъде предаден на Община Поморие. Той е създаден през 2010 година по проект написан от Зелени Балкани и финансиран от GEF и Световна Банка, като през годините Зелени Балкани, като обществена организация и чрез своите донори и партньори са инвестирали средства в създаването и управлението на центъра, които подпомагат и местната икономика. Създаването му, както и цялостната работа на езерото са реализирани с подкрепата на десетки доброволци от над 15 страни, стотици български граждани и се ползват с подкрепата на хиляди български и чуждестранни съмишленици. В тази връзка Зелени Балкани се надяват Центъра и занапред да бъде стопанисван като Посетителски център, насочен към опазване на езерото и популяризиране на неговото биоразнообразие. За съжаление, след напускане на Центъра от страна на екипа, Зелени Балкани няма да имат въздействие върху дейностите в него.

Зелени Балкани споделя и за сериозните си притеснения относно възможността Центъра да бъде предоставен на други организации, регистрирани в частна полза, които многократно са изразявали позиция срещу опазване на езерото и имат стопански интереси, свързани със застрояването му.

Прекратяват се всички дейности по образователни и консервационни дейности

От организацията информират гражданите, че вече няма да могат да адресират към тях сигналите си за закононарушения в езерото, да носят ранени птици, както и да разчитат на образователните ни дейности. Дори консервационните дейности – като годишните природозащитни бригади – също ще бъдат засегнати.
Една от функциите, които изпълнява Центъра е място за планиране и осъществяване на дейности по опазване на видовете, вкл. съхранява материали за гнезда и платформи, а също така е място за срещи на доброволци, природолюбители или пък обучителни семинари през цялата година или по време на бригадите. След предотстъпването на Посетителския център, Зелени Балкани няма да имат отношение или въздействие върху персонала на Центъра или върху реализираните там дейности, но се надяват ако има такива, те да служат на местната общност и на консервационните цели за опазване на езерото.

През последните 25 години експерти и доброволни сътрудници на Зелени Балкани изпълняват консервационни дейности на Поморийско езеро, които включват възстановяването на местообитания на редки и защитени видове птици.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА