В Букурещ, Румъния се проведе Десетата международна конференция BLACK SEA OIL TRADE, на която присъстваха над 300 делегати от 25 различни държави
„Основните теми, които бяха засегнати на Десетата международна конференция BLACK SEA OIL TRADE, бяха маслата и движението им в световен мащаб и темата за продоволствената сигурност на Европа. Консумацията, която отива за биогориво също беше коментирана. Фокусът беше върху повишената консумация и тенденциите, които се очертават на пазара.“ Това заяви в интерю за Agrozona.bg Преслав Борисов от Български фермерски съюз, който също участва в конференцията.
Той оцени въздействието на Европейския зелен пакт върху бъдещото производство и внос на соя в Европейския съюз и какви промени могат да очакват българските земеделци в краткосрочен и дългосрочен план.
„В краткосрочен план това, което се случва на международните пазари ще рефлектира неминуемо върху това, което става в Европа, а именно голямата волатилност на пазара. Цените скачат нагоре, връщат се надолу. Тази тенденция създава огромна несигурност и една забавена продажба за фермерите. Виждате, че на световно ниво тези цени принуждават производителите да чакат,“ заяви Борисов.
„Дългосрочно Зелената сделка търпи известни корекции.
В конференцията беше засегната темата за продоволствената сигурност на Европа.
Възниква обаче сериозният въпрос: Кое е по-важно-да бъдем с продоволствена сигурност или да бъдем карбоново неутрални. Как това нещо се влияе от тези търговски споразумения, който имаме. Зеленият пакт към момента има негативно влияние заради ограниченията, които падат върху нас,“ категоричен е Борисов.
Според думите му субсидиите, които са огромни, се дават именно заради тези ограничения, но те вече в известна степен не покриват разходите. „В същото време получаваме стоки, които са произведение по начин, който не е с такива ограничения и от там ценово и конкурентно са много по-силни. Това е причината земеделските производители да страдат и то доста сериозно в последните една-две години,“ разясни Борисов.
В последните години в сектора, който е свързан с преработка на слънчогледово масло, са се вложили много средства и са се направили значителни подобрения.
„България може да се гордее с тях, защото те наистина са на едно световно ниво. Знаете, че голяма част от суровината, вследствие на задържането на продукцията на земеделските производители, се доставяше от Украйна. В първата година на войната тази суровина беше значителна. Няколко пъти по-голямо количество слънчоглед беше изнесен спрямо преработената продукция от Украйна. Слънчогледът беше използван от българските преработватели, но този процент постепенно намалява. В момента мога да кажа, че вносът на слънчоглед от Украйна е много затруднен. Земеделските им производители не продават, а и техните мощности са натоварени. Аз смятам, че българските мощности ще бъдат задоволени. В дългосрочен аспект, ако България продължи да рестриктира земеделските производители и да позволява внос на готови продукти, то естествено производството ще замре,“ категоричен е Борисов.
Борисов коментира и как климатичните промени са все по-значим фактор за селскостопанското ни производство.
„Тази година климатичните промени доведоха до едни изключително ниски добиви особено при царевицата и слънчогледа. Единственият начин да се противодейства на сушата е напояването. Без него няма как да очакваме високи добиви. За съжаление в България вече нямаме стабилно управление. Този процес, който е дългосрочен, е невъзможно да бъде изпълнен.
За сметка на това нашите румънски съседи преди около месец подписаха меморандум със САЩ за над 1 млрд. долара. Те да получат технологията и финансиране, с което да започнат изграждането на напоителна система в Румъния. В България всеки министър казва колко важно е напояването, но всичко е само на книга. Реални стъпки за изграждането на такава устойчива система не се правят. Напояването трябва да бъде приоритет, ако искаме да имаме продоволствена сигурност,“ заяви Борисов.
Той сподели, че в момента тече есенната сеитба на пшеница и ечемик.
„Времето е много подходящо , за да протече сеитбата в нормални условия. Но в земеделието това, че днес е хубаво времето, не означава, че догодина ще имаме ползотворна и успешна година. Трябва да се молим, но освен молитва, е нужно да има и политика на европейско и държавно ниво, която да позволява на земеделците през трудна година като тази да продължат производството,“ каза Борисов.
Според него основният проблем на зърнопроизводителите тази година е засушаването, което настъпи юни и юли месец. „Преди това посевите изглеждаха в много добър вид. Аз като земеделски производител бях много обнадежден от това, което виждах като картинка май месец на полето. Добивите сега са доста шарени. На места колеги имат под 100 кг слънчоглед и под 150 кг царевица. Разбира се, има и такива, които достигат и до 200 кг. за слънчоглед и 350-400 кг за царевица. Но това са добиви, които са почти на половина от това, което трябва да се получи. И възвръщаемостта на средствата, които са вложени не е толкова голяма,“ обясни Борисов.
Има разцепление в браншовите организации?
„Аз смятам, че в последната година и половина няма разделение на браншовите организации. Има консолидиране. Дали това става по начин, на който на някои организации им харесва или не, е друг въпрос. Това е неправителствен сектор и би било крайно странно той да бъде монополизиран. Колкото повече самостоятелно функциониращи браншови организации съществуват, толкова по-пъстра ще бъде картината. Обединяването в няколко клъстера би било полезно и би дал различен ракурс,“ разясни Борисов.