Пренаписват Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Браншът притеснен, ще успее ли държавата в рамките на няколко месеца да промени кардинално документа

Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021-2027 г трябва да бъде пренаписан до края на годината, стана ясно на заседанието на Комисията по земеделието, храните и горите в Парламента, където заместник-министър Явор Гечев представи свършеното досега по основния документ. След промяна в едно от основните Споразумение на ЕС през лятото на т.г., Стратегическият план вече не отговаря на екологичните изисквания както на европейското, така и на българското законодателство. От екоминистерството дават да се знае, че документът няма да получи зелена светлина за екологична оценка, задължителна за Стратегическия план, освен ако не бъде преработен.

Предвижда се в рамките на няколко месеца да се преработи всичко, уточни Явор Гечев за Агрозона. За широката публика обаче тези кардинални промени стават ясни едва сега. Основните новости, които трябва да се направят в Стратегическия план, са свързани с екологичните мерки, уточни Гечев. „След Зелената сделка коренно се промени всичко. Вече има изменени параметри, индикатори, ако нямаме достатъчно екологично насочени площи, ако не гарантираме всички екологични елементи, които сме длъжни да съобразим, нищо добро не ни чака“, категоричен беше Явор Гечев.

Според Гечев в Стратегическия план трябва да се съобразят различните стратегии в областта на екологията на ЕС – за биологичното разнообразие, От фермата до трапезата, Зелената сделка. Изискванията включват 50% намаляване риска от пестициди, 25% биологично земеделие до 2030 г, намаляване с 50% продажбите на антимикробни средства по отношение на животните и аквакултурите, намаляване на загубите на хранителни вещества с 50% като същевременно се гарантира и невлошаването на плодородието на почвата, намаляване на торовете с поне 20% до 2030 г., връщане на най-малко 10% от земеделските площи с ландшафтни характеристики  и др.

Добавят се нови дефиниции

„Едно от нещата, което липсва в Стратегическия план, е да направим анализ на типовете стопанства във всеки един от подотраслите в българското земеделие“, съобщи заместник-министъра на земеделието, храните и горите. Избрани са пет подсектора – Животновъдство, Трайни насаждения, Зърнопроизводство, Етерично-мваслени култури, Биологично земеделие, в които да бъдат разработени индикатори, които много лесно ще позволят да се изчислява типа на стопанството. „Досега в дефинициите у нас няма определение кое е малко, средно и голямо стопанство, а ще трябва да програмираме Стратегическия план така, че да влияем на тези групи“, допълни още Гечев. Ще бъдат написани и дефиниции за полупазарно и пазарно стопанство, както и мерки, съобразени с тях.

Кооперирането с цел пазарна устойчивост пък е основната препоръка, която се залага в Стратегическия план.

 

Все повече инструменти

„Ние отваряме всички възможни инструменти, които можем да отворим, за да може след като излязат данните, да сме готови, за да настроим цялата технология така, че да работи“, обясни на депутатите Явор Гечев.

Ревизията на Стратегическия план предвижда и изработването на технологични финансови карти за създаване и отглеждане на земеделските култури, които предвиждат данни за засаждане и отглеждане на всяка една култура. На тяхна база се програмира и Програмата за развитие на селските райони, помощите при бедствия и катаклизми и за компенсации, както и ще се определя процентът на финансиране, по директните плащания и др. Измерванията ще се правят на базата на няколко неща – конвенционално земеделие – с и без поливане, както и биологично производство с и без напояване. Технологичните карти ще бъдат така направени, че да са стандарт в земеделието при средни параметри на отглеждане, допълни още Гечев.

Контролът ще е преди заявяване

Предварителният контрол ще бъде заложен в Стратегическия план като основна идея. Това означава, че когато земеделски производител отиде да очертава парцелите си, предварително трябва да знае всяка една от схемите и отговаря ли той на дадените екологични условия. „Ако едно време от директните плащания бяха безусловни и гарантирани за стандартните земеделски производители, в момента има т.нар. изпълнение на изискванията на екологична устойчивост. На практика всяко стопанство, за да получава базовото си плащане, трябва да отговаря на екоизискванията, а се предвижда те да бъдат увеличени – до 7% екологично насочени площи на ниво стопанство“, каза Явор Гечев. За всички допълнителни екодейности обаче стопанствата трябва да получават допълнително финансиране.

 

Промените в Стратегическия план трябва да бъдат направени в срок до края на годината и планът да бъде представен в ЕК. Ще успее ли обаче служебният екип на земеделското министерство да се справи със задачата или секторът отново ще бъде изправен пред липса на яснота за политиката в сектора в новия програмен период 2023-2027?

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА