Прекалено спокойствие цари по родните водоеми, рибарите в очакване на голям улов

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Дали заради горещото време през последните седмици или заради нещо друго, но големите риби по родните водоеми като че ли са излезли в дългосрочен отпуск и въобще и не се мяркат пред любителите рибари. Бабушки и платики са сред основното присъствие по водоемите и макар и не предпочитан улов, успяват да отърват капото на рибарите. От Черноморието положението е все така спокойно, а информация за сериозен улов липсва. Каква е ситуацията и по другите водоеми в страната, предаде НЛРС – СЛРБ.

Типично лято по Черноморието към 10 август, през което риболов за зани­мавка може и да се получи някъде по крайбрежието, но сериозни попадения да не се чакат. На осветени съоръжения става рибо­лов до късно през нощта. С лодка по-навътре се хваща дребен са­фрид, на чепаре. Много от почиващите риболовци предпочитат да се насочат към някои от вливащите се в морето реки, където може да има по-интересни преживявания, предаде НЛРС.

Обичайните шарани са в диапазона от кило-две докъм три- четири, но се случва да се хванат и риби от „тежка категория”. Такава е картината на язовир „Пясъчник” от поне месец насам и някакви драстични промени не са ставали. Шаранджийските биваци са си там и място по бреговата ивица трудно се намира, особено в по­чивните дни, когато рибарското присъствие нараства. Хищните риби обаче сега са извън играта.

Костури, бабушки и кефали – това са рибите, с които най- често се срещат рибари на популярния родопски язовир “Широка поляна” към 10 август. Това при риболов на плувка. Откъм Горското стопанство замятат и въдици на дъно – за каракуда. Все пак костурите са най-дос­тъпни и дори друго да няма, с тях занимавката е гарантирана. При наличие на живи рибки става и подборен улов на по-едри бодливци. Ако липсват, вършат работа и червеите, но тога­ва налитат предимно дребни костурчета.

Рибата се отдръпна в по-дълбока вода и това е очаквано, предвид горещините. Но риболов на средногорския язовир “Домлян” все пак става – предимно с фидерни въдици. Бабушките са основен улов, покрай тях може да влезе и някоя платика, каракуда или кефал. Има и бонуси – шарани по кило, от зарибяваните през миналата година.

Тук-там ще се хване някой шаран на язовир “Тича”, особено ако мястото се под­държа с регулярно подхранване. Но няма как да се разчита на траен улов. По-вероятно е да се натрупа актив от другите мирни риби – платики, бабушки, каракуди. Ловят ги с дънни въдици, на този язовир плувкаджиите не са много.

Цяло лято мряната (реката се обитава от маришка мряна) е основна цел за пловдивчани на река Марица, които всекидневно замятат въдици по баражите в града и близките околности. Само че да уточним: риболовът става в ранните няколко часа от деня и после чак при­вечер. В жегата мрените са извън играта и няма смисъл да се упорства през целия ден.

Най-после река Искър се кротна и потече в нормално русло по ця­лото си трасе. Става риболов, като в долното течение се хващат даже и шарани, както и типично дунавски обитатели. Популация­та от уклей е много голяма и по тази причина белите червеи не са актуални, ако ще се търсят по-стойностни риби. Сладката ца­ревица се оказва лятната топпримамка.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА