Предстои уебинар за добрите практики и новостите в използването на калий и магнезий при полски зеленчуци

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) организира уебинар на тема „Въздействието на минералното хранене върху качеството на храните и човешкото здраве. Добри практики и новости в използването на калий и магнезий при полски зеленчуци.“ Срещата ще се състои онлайн на 11 юни, четвъртък, от 13.30 часа до 15.45 часа.

Уебинарът е отворен за всички желаещи да участват – земеделски стопани, научни работници, консултанти, студенти, неправителствени организации и други заинтересовани лица в областта на земеделието.

Целта на уебинара е разпространението на знания и умения относно ефекта от минералното хранене на различни култури и как то влияе върху качеството на храните, които консумираме, съответно и на човешкото здраве. Запознаване на участниците с добри практики и новости в използването на калий и магнезий при полски зеленчуци.

Основните теми на уебинара са следните:

  • Управление на храненето на зеленчуковите култури за производство на функционална (здравословна) продукция;
  • Роля на калия и магнезия за формиране на ценни хранителни съставки  и за преодоляване на стресови ситуации;
  • Добри практики и новости в прилагането на калиеви и магнезиеви торове за увеличаване съдържанието на здравословни съставки в зеленчуковите култури (ефективност, избор на подходяща форма на торовете, оптимални норми и срокове на торене);
  • Диагностика  на храненето с калий и магнезий;
  • Визуални признаци на дефицит на калий и магнезий при зеленчукови култури;

Участието в уебинара е безплатно, но е необходима предварителна регистрация ТУК или чрез e-mail [email protected] със следната информация: име и фамилия, e-mail адрес и  качеството, в което се регистрирате (земеделски стопанин, съветник, научен работник, студент, представител на неправителствена организация, друго), както и ако имате въпроси, които желаете предварително да зададете към лектора.

Събитието се организира по проект NEFERTITI, финансиран по Програма Хоризонт 2020, в рамките на хъб България на мрежа № 7 „Подобрена ефективност на използване на хранителните вещества в градинарството“.

Кратка информация за проект NEFERTITI

Проектът „Свързани в мрежи европейски ферми за стимулиране на взаимното обогатяване на знанията и използването на иновации чрез демонстрации (NEFERTITI) е уникална мрежа (одобрена за финансиране по програма „Хоризонт 2020“), включваща 32 партньори и координирана от Института по земеделски технологии (Association de Coordination Technique Agricole (ACTA)) – Франция. Продължителността на проекта е 4 години и ще приключи на 31 декември 2022 г.

Основната цел на проекта е да създаде тясно свързана мрежа от демонстрационни и пилотни ферми, имащи за цел подобряване на обмена на знания и взаимното обучение между участниците в демонстрационните събития, както и ефективно внедряване на иновации в селскостопанския сектор чрез взаимни демонстрации на техники организирани по теми. По проекта са създадени 10 интерактивни тематични мрежи, които обединяват 45 регионални хъба (центрове) включващи земеделски стопани организиращи демонстрации и институции свързани със земеделието (съветници, неправителствени организации, индустрия, образование, научни институти и политици в 17 държави.

Мрежите са: 01 „Управление на пасища и практики за улавяне (поглъщане) на въглерода“; 02 „Разработване и вземане на решения за фермери от сектор “млечното говедовъдство”, на основата на налични данни и информация (т.нар. интелигентно земеделие)“; 03 „Системи за опазване на здравето и биологично отглеждане на животни“; 04 „Качеството на почвите при полските (сеитбооборотни) култури“; 05 „Използване на приложения за управление на мултифункционални сензори и измерване на различни променливи при отглеждане на полски (сеитбооборотни) култури“; 06 „Повишаване на производителността и качеството при биологично отглеждане на полски (сеитбооборотни) култури“; 07 „Подобряване на ефективността на хранителните вещества в градинарството (НССЗ ръководи и координира дейностите по тази мрежа в т.ч. създаването на хъба в България); 08 „Ефективно използване на водата в градинарството“; 09 „Намаляване използването на пестицидите при производството на грозде, плодове и зеленчуци“ (НССЗ ръководи и координира дейностите по създаването на хъба по тази мрежа в България); 10 „Засилване на привлекателността на земеделието за новонавлизащи фермери“. Допълнителна информация може да бъде намерена на уебсайта на проекта: www.nefertiti-h2020.eu.

 

ПРОГРАМА

13:30 – 13:40 Откриване
Приветствие от организаторите
13:40 – 14:00 Представяне на проект НЕФЕРТИТИ
Лектор: член на екипа на НССЗ по извършване на дейностите по проекта
14:00 – 14:45 Презентация на тема: „Въздействие на минералното хранене върху качеството на храните и човешкото здраве. Добри практики и новости в използването на калий и магнезий при полски зеленчуци“.

Лектор: доц. Маргарита Николова

14:45 – 15:15 Отговори на въпроси, зададени от участниците
15:15 – 15:45 Споделяне на добри практики от участниците. Дискусия
15:45 – 16:00 Закриване на уебинара

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА