Да се улесни идентификацията и регистрацията на животните и животновъдните обекти от типа „заден двор“. Това е едно от предложенията, залегнали в Стратегията за ликвидиране на Африканската чума по свинете (АЧС), която бе представена от заместник-министъра на земеделието, храните и горите д-р Янко Иванов. Документът беше обсъден с научната общност и ветеринарномедицински експерти, поканени на дискусията днес в Тракийски университет, Стара Загора. Документът също така включва и предложение за създаване на фонд „Зоопрофилактика“, който да подкрепя финансирането на дейността, свързана с епизиоотии в бъдеще.
Превенцията, контролът и изкореняването са три категории мерки, използвани за профилактика и борба с всяко едно заразно заболяване по животните. Ролята и подкрепата на научната общност в изпълнението на всяка една от тези стъпки е изключително важна, коментира д-р Иванов.
Научната общност ще продължи да подкрепя министерството в борбата с разпространението на АЧС. Съвместните усилия дават резултат, заяви от своя страна проф. двмн Иван Тодоров Въшин, ректор на Тракийския университет.
Министерството активно работи за справяне с АЧС, както и търси подходи съвместно с научната общност, допълни проф. дн Люцканов, декан на Ветеринарномедицинския факултет при Тракийски университет. Науката подкрепя предприетите до момента действия и мерки за борба с АЧС, макар да са непопулярни, и ги оценяват като необходими, тъй като това е заболяване, което няма аналог, както и лечение или ваксина. „Стратегията включва оценка на ролята на животните в „заден двор“, където говорим за сериозен масив от свине, отглеждани нерегламентирано и при отсъствие на всякакви мерки за биосигурност. Това ги прави потенциално опасни в условията на АЧС и налага разреждане на броя им, особено край свинекомплекси. Последваща стъпка по тази мярка е регистрацията на личните стопанства и внедряване на мерки за биосигурност. Друг важен елемент е проверката на системите за биосигурност в големите свинеферми от експертни групи. Важно също е намаляване популацията на дивата свиня, като един основен източник на заразата“, допълни още той в обобщение на дискутираните важни елементи от предложената стратегия.
Министър Танева благодари на научната общност за подкрепата в борбата с АЧС, за това, че са всеки ден редом с министерството и ветеринарните власти сред хората, за да разясняват какво е това заболяване, мерките за справянето с него, както и бъдещите стъпки. Министър Танева заяви, че дискутираната стратегия ще бъде факт след постигане на консенсус с научната общност по отношение на мерките и сроковете.