Преди студовете: как да приготвите точната почва за разсадите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Кои са задължителните съставки на добрия субстрат

За засяване на семена и отглеждане на разсади, за да получите най-добрия резултат, обикновено се използват специални смеси от почва, които трябва да подготвите предварително. Времето преди да е паднал снега и почвата в градината да е замръзнала, е точният момент. В избраните рецепти е добре да преобладава чимовката или листовката, които трябва да се комбинират с угнил оборски тор или торф.

 

Чимовката има нужда от едно лято

Тази почва е най-добрата за отглеждане на разсади за зеленчуци и цветя. Тя се готви от нарязани през лятото пластове чим от леки или средно глинести почви.

Чимовете се нарязват на пластове с дебелина 8-10 см и се поставяте на куп с височина до 1 м, като се поставят трева към трева. Понякога пластовете се посипват с растителна пепел (до 1,5-2 кг на 1 квадрат чим).

За ускоряване на процесите на разлагане и обогатяване на чимовата почва е желателно пластовете да се поливат с шербет на птичи тор, разтвор на кравешки тор или с настойка на неферментирала трева. В сухо лято с случай на нужда купът се полива с вода.

На следващата година такава почва вече е готова за използване. Тя се наситнява с остра лопата и се пресява през сито.

 

На торището ще намерите богатство

Почвата от угнил оборски тор е лека смес с тъмна окраска. Тя се получава в резултат на пълното угниване на оборски тор в продължение на 1,5-2 години.

За тази цел оборският тор се поставя на куп, като се слагат и слоеве от чимовка или обикновена градинска почва, за да не се допусне силно загряване на субстрата. През следващата година е нужно 1-2 пъти да се обърне с лопата и да се полее.

Ако оставите оборския тор в парник подобна качествена почва може да се получи и само след година.

Листовката

Листовката е лека, пореста почва, която се приготвя от окапали листа на храсти и дървета.

През пролетта и есента окапалите листа се събират и се поставят на купчина. В продължение на лятото листната маса 2-3 пъти трябва внимателно да се обърне с лопата и да се полива (най-добре е да използвате шебрет на птичи тор или настойка на ферментирала трева). Листовката е готова за използвате след 1,5-2 години.

Можете да направите по същия начин и хвойнова почва, като за целта съберете хвойнови иглички около стари пънове в гората.

В широколистната гора можете д си съберете готова листовка, като махнете от земята горния, неугнил слой листа. Под тях се намира тъмен слой почва – това е и чистата листовка.

 

Торфената е лека и пореста

Торфената почва е лека, рохкава с кафеникав цвят. Тя подобрява структурата и повишава влагоемкостта на почвата.

За приготвянето й трябва да използвате торф или чимове от торфени полета. Торфът трябва да престони не по-малко от 2 години, за да може от него да се отдели излишната киселинност и угнилите корени на трева. При това слоят торф в купчината през 20-25 см е необходимо задължително да се овлажнява с разтвор на птичи тор и да се посипва с варовик или с растителна пепел.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА