Българската православна църква празнува днес Йордановден в чест на кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. Според Библията в момента на кръщението небето се отваря и Светият Дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”.
Народът вярва, че в нощта преди Йордановден небето се отваря и всеки може да си пожелае нещо. В Странджа хората наричат Йордановден още Водици, Удици или Влечуги (сред част от рупското население в селата Българи, Кондолово, Резово и Сливарово).
Йордановден или Кръщение Господне е денят, в който водата се освещава (кръщава)
Празникът се отбелязва с шествие от икони носени от миряни и придружени от хоругви. Щом процесията достигне водата, свещеникът я освещава и хвърля кръста в нея, а момците се надпреварват да го намерят и извадят.
В различни части на страната се играе мъжко хоро и всеки може да се включи за здраве и берекет. Поверието гласи, че ако кръстът замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. Момъкът, който извади кръста, обикаля с него из селището и получава подаръци.