Празникът идва!

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В очакване на Рождество Христово наредете богата трапеза

Коледните и Новогодишните празници са вълшебно време. Традицията повелява празничните моменти да започнат още на Бъдни вечер, на 24 декември, когато всички се събират около софрата на постна трапеза. На масата трябва да се сложат нечетен брой блюда, които задължително включват боб и ориз, пълнени постни чушки и сърми, ошав, плодове и зеленчуци, питка, ядки, тиквеник и др. Според поверията веднъж сложена, масата не трябва да се вдига цяла нощ, защото се вярва, че през тъмните часове небето се отваря и близките покойни вече хора, слизат на вечеря. Станете ли пък от масата, то трябва да вървите приведени, за да бъдат отрупани с плод овошките на двора.

На Бъдни вечер се раздава питка

Първо за трапезата на Бъдни вечер се приготвя традиционната питка, която трябва да се замеси още на сутринта с „мълчана“ вода. В тестото се слага сребърна пара и дрянови клонки, които да донесат късмет на този, в чието парче се паднат. Вечерта питката се разчупва от най-възрастният член на дома. Първо хляб се оставя пред иконата на Богородица, второто парче от питката е за къщата, а останалите се раздават на цялото семейство.

По трапезата, която се слага на Бъдни вечер, всеки може да гадае бъдещето си през следващата година. Така например, всеки член на семейството трябва да счупи по един орех и ако ядката, която се появи вътре е здрава, то това показва, че той ще е здрав през следващата година. Младите моми пък могат да сънуват бъдещия си жених, като сложат първата хапка от питата под възглавницата си.

Коледната трапеза е най-богата

На 25 декември настъпва Коледа, денят на Рождество Христово. На този ден всеки облича празнично облекло и ходи на църква, където се отслужва празнична литургия.

На богатата софра вече се включват и месни ястия, които обикновено у нас са свързани с различни варианти на свинското месо. Традиция в много домакинства е именно на този ден, отглежданото в домашното стопанство прасе, да се заколи и от него да се приготвят ред вкусотии. Апетитните блюда се редят едно до друго, а веселия глъч на децата, получили подаръци, е навред.

Смята се, че между дните на Коледа и Йордановден, когато е кръщението на Господ, дните са белязани от зли демони и не трябва да се ходи в тъмното, а жените не бива да перат и предат.

На Коледа най-голямото вълшебство на празника е посещението на коледарите, които със своите песни прогонват злите духове от къщите на хората и обещават здраве и берекет на всеки дом.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА