Повишен е рискът за повреди при раноцъфтящите костилкови видове заради отрицателни температури

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Късните зимни прояви на времето в края на първото и началото на второто десетдневие на март прекратиха вегетационните процеси при есенните посеви в голяма част от полските райони на страната и поставиха на сериозно изпитание по-напредналите в развитието си овощни култури. На места в Дунавската равнина и в южните райони (Пловдив, Ст.Загора, Чирпан) са регистрирани минимални температури до минус 6-7°С, които са критични за част от встъпилите във фазите бутонизация и цъфтеж овошки – бадем, кайсия и праскова, съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорологи и хидрология (НИМХ).

През укинеда и в началото на следващата седмица отново се прогнозират отрицателни минимални температури и повишен риск за повреди при раноцъфтящите костилкови видове.

До края на второто десетдневие агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. След краткотрайното затопляне и снеготопене в средата на март през втората половина от периода се прогнозират поднормени температури, които ще задържат развитието на земеделските култури. Изключения се очакват в крайните южни райони, където стойностите на средноденонощните температури ще достигат и надвишават биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. В края на зимата при посевите с пшеница ще се наблюдава масово фаза братене.

Значителни валежи ще повижат влагозапасите в почвения слой

През следващия период се очакват значителни валежи и повишение на почвените влагозапаси в 100cm слой. В по-голямата част от полските райони при зимните житни култури те ще достигат нива над 90% от пределната полска влагоемност (ППВ).

През периода условията ще бъдат неподходящи за провеждане на сезонните почвообработки и сеитбата на ранните и средноранни пролетни култури. Голяма е вероятността за пропускане на агротехническите срокове при сеитбата на слънчогледа в Южна България, които започват в средата на март

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА