От Черно море се вади повече нерегламентиран, отколкото законен калкан

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

„Има слухове  за това, че квотата на регламентирания улов е по-ниска от количествата риба, които се ловят нерегламентирано.„- това съобщи д-р Йордан Господинов,председател на Консултативния съвет за Черно море и изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти BG FISH, цитиран от Bloomberg TV.

„Асоциацията ни предложи да бъде наложена двугодишна забрана, за периоди по 6 месеца, за улов на калкан. В България и Румъния за съжаление наблюдаваме нерегламентиран риболов на този вид. Той се осъществява предимно от малки или гумени лодки, които бракониерстват. На държавата й е трудно да се справи с тях, тъй като те не са обект на контрол. Предложението ни се състоеше в това всички калкани да бъдат маркирани с метални рамки, благодарение на които ние ще можем да осъществим по-строг контрол. Броят на пристанищата да бъде увеличен и съответно това е по-сигурен начин да спрем нерегламентирания улов. Това би повлияло и за повишаване квотата на калкана в Черно море, тъй като тогава бихме имали реална представа за количествата, които годишно се вадят от там. „- категоричен е Йордан Господинов за нуждата от единни правила за всички страни с излаз на Черно море.

Консултативния съвет приканва всички държави да се присъединят към тях по пътя за поддържане на екологичните норми за Черно море . Това ще бъде начин освен за поддържането на морето чисто, така и за запазване популацията на морските видове.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама