Португалското председателство и Европейският парламент въведоха дефиницията „нов фермер“ като компромис относно поискана от ЕП специална интервенция «млади активни фермери». Относно активен фермер и истински фермер е постигнато решение за използване на термина „активен фермер“, както иска ЕП, като прилагането ще бъде доброволно.
Относно схемата за дребни земеделски стопани, ЕП настоява за фиксиране на единен максимален размер по схемата от 1 250 евро. ЕП също така предлага 4% от средствата за директни плащания да бъдат за млади фермери. Председателството настоява, че това е твърде много и може да доведе до неусвояване на средства.
Относно преходната национална помощ има решение за продължаване на подпомагането. ЕП настоява за задържане на нивото на финансиране на 50% за целия период. Съветът защитава общия подход за постепенно намаляване на средствата. България използва случая да подчертае още веднъж важността на въпроса за преходната национална помощ, неудовлетвореността си от заложеното в Общия подход на Съвета, приоритета си за осигуряване на възможност за адаптиране на референтната година, както е предложено от ЕП.
По време на заседанието се проведе и обмен на мнения по предложението за социалното измерение на ОСП, предадоха от Министерство на земеделието, храните и горите. Австрия представи предложение от две стъпки: засилване на ролята на Службите за съвети в земеделието, които да предоставят информация относно условията на заетост и задълженията на работодателите, условията за здраве и безопасност. Като втора стъпка се предлага ЕК да оцени прилагането до 2026 г., на основата на което да се обсъди бъдещо развитие по темата. България и още 12 държави-членки подкрепиха документа. ЕК изрази опасения, че предложението на Австрия е твърде далеч от искането на ЕП. ЕК призова Съветът да потърси друго ниво на компромис. На 22 и 23 март ще се проведе Съвет на министрите, на който ще се обсъдят две точки относно ОСП. Първата точка е относно политическа дискусия по трите регламента от реформата.