В 6 от 13 от взетите проби се открива наличие на болестта
От умрелите пчели в Плевен са били взети и изследвани 13 проби за наличие на заболяванията Нозематоза и Вароатоза. Положителни за Нозематоза са 6 проби, а за вароатоза – 2. Извършена е повторна проверка и са взети допълнително 13 проби за наличие на други болести по пчелите, резултатите от които обаче все още не са готови.
Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) съвместно са извършили проверката за установяване на здравословното състояние на пчелните популации, за да бъдат изяснени обстоятелствата и възможните причини за смъртността на пчелните семейства в общините Гулянци, Никопол, Левски и Белене, съобщават от БАБХ.
Какво показват резултатите от растителните проби?
В пробите от пчели, взети за установяване на смъртност, причинена от препарати за растителна защита (ПРЗ) са установени перметрин, пиперонил-бутоксид, тетраметрин, които обаче не са продукти за растителна защита, а са биоциди за борба с насекоми като мухи, комари, хлебарки, бълхи, мравки, кърлежи и пълзящи насекоми, включително разрешени за употреба в бита. Резултатите показват още наличие на кумафос, съдържащ се във ветеринарномедицински продукти.
Открити са и в минимално и незначително количество клотианидин- инсектицид от групата на неоникотиноидите, неразрешен за употреба като продукт за растителна защита, но разрешен за употреба като биоцид, дори и в домашни условия, циперметрин, който има биоцидно и инсектицидно действие и хлорпирифос (инсектицид, забранен за употреба от 16 април тази година).
Годишни проверки на пчелините
БАБХ извършва официален ветеринарен контрол на всички пчелини в България, чрез изпълнение на мерките, включени в Програмата за надзор и контрол на болестите по пчелите за 2019-2021 г. Данните от изследванията през последните години показват, че именно нозематозата, заедно с американския гнилец са най- често срещаните причи на мор на пчелите. Други често срещани заболявания са европейският гнилец и вароатозата.
Динамичните взаимодействия, които възникват между пчелите, акарите, вирусните инфекции и условията на околната среда също могат да намалят имунитета на пчелите и по този начин да садегнат оцеляването на колонията. Съществуват обаче и редица други фактори, които влияят върху здравето и оцеляването на пчелните колонии като третирането на културите и земите с пестициди, качеството и количеството на източниците на храна, пчеларските практики и селекцията, необичайните колебания на климата. Факторите „болести“ и „пестициди“ могат да доведат до намаляване на възрастните пчели работнички и по този начин до обезлюдяване на колонията.