Половината от умрелите пчели в Плевен били с нозематоза

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

В 6 от 13 от взетите проби се открива наличие на болестта

От умрелите пчели в Плевен са били взети и изследвани 13 проби за наличие на заболяванията Нозематоза и Вароатоза. Положителни за Нозематоза са 6 проби, а за вароатоза – 2.  Извършена е повторна проверка и са взети допълнително 13 проби за наличие на други болести по пчелите, резултатите от които обаче все още не са готови.

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) съвместно са извършили проверката за установяване на здравословното състояние на пчелните популации, за да бъдат изяснени обстоятелствата и възможните причини за смъртността на пчелните семейства в общините Гулянци, Никопол, Левски и Белене, съобщават от БАБХ.

Какво показват резултатите от растителните проби?

забрана, неоникотиноиди, Agrozona.bg

В пробите от пчели, взети за установяване на смъртност, причинена от препарати за растителна защита (ПРЗ) са установени перметрин, пиперонил-бутоксид, тетраметрин, които обаче не са продукти за растителна защита, а са биоциди за борба с насекоми като мухи, комари, хлебарки, бълхи, мравки, кърлежи и пълзящи насекоми, включително разрешени за употреба в бита. Резултатите показват още наличие на кумафос, съдържащ се във ветеринарномедицински продукти.

Открити са и в минимално и незначително количество клотианидин- инсектицид от групата на неоникотиноидите, неразрешен за употреба като продукт за растителна защита, но разрешен за употреба като биоцид, дори и в домашни условия, циперметрин, който има биоцидно и инсектицидно действие и  хлорпирифос (инсектицид, забранен за употреба от 16 април  тази година).

Годишни проверки на пчелините

Каварна, предупреждение, Agrozona.bg

БАБХ извършва официален ветеринарен контрол на всички пчелини в България, чрез изпълнение на мерките, включени в Програмата за надзор и контрол на болестите по пчелите за 2019-2021 г.  Данните от изследванията през последните години показват, че именно нозематозата, заедно с американския гнилец са най- често срещаните причи на мор на пчелите. Други често срещани заболявания са  европейският гнилец и вароатозата.

Динамичните взаимодействия, които възникват между пчелите, акарите, вирусните инфекции и условията на околната среда също могат да намалят имунитета на пчелите и по този начин да садегнат  оцеляването на колонията. Съществуват обаче и редица други фактори, които влияят върху здравето и оцеляването на пчелните колонии като третирането на културите и земите с пестициди, качеството и количеството на източниците на храна, пчеларските практики и селекцията, необичайните колебания на климата. Факторите „болести“ и „пестициди“ могат да доведат до намаляване на възрастните пчели работнички  и по този начин до обезлюдяване на колонията.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА