Седмица на триалози: Евроинституциите обсъждат регламентите за новата ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

През тази седмица ще се състоят два триалога между Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия относно предложенията за регламенти за Общата селскостопанска политика 2023-2027 г.

Днес, 2 февруари, ще се състои заседание на комисията по земеделие на Европейския парламент с дистанционното участие на членовете на комисията AGRI, представители на Съвета и на Комисията.Във фокуса на дискусиите ще бъде финансовото подпомагане за селското стопанство през 2021 г. и подкрепата за лозаро-винарския сектор във връзка с пандемията от COVID-19.

Евродепутатът Норберт Линс ще бъде докладчик по Делегиран регламент (ЕС) 2020/884 на Комисията за дерогация, що се отнася до 2020 година, от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията по отношение на сектора на плодовете и зеленчуците и от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 на Комисията по отношение на лозаро-винарския сектор във връзка с пандемията от COVID-19, и за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149. Норберт Линс ще запознае членовете на комисията и с доклад за Делегиран регламент на Комисията за изменение на приложение I към Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на размера на подпомагането от Съюза за развитие на селските райони през 2021 г.

На 4 февруари ще се състои друго заседание на комисията по земеделие, с дистанционното участие на Съвета и Комисията. Представителите на трите институции ще обменят мнения по новата дългосрочна визия за селските райони.

Академици и представители на професионални организации и гражданското общество ще обсъдят с членовете и Европейската комисия ролята, която стратегията „От фермата до трапезата“ трябва да играе, нейните перспективи, предизвикателствата, с които трябва да се справи, но също така и възможната интеграция с други политики. Стратегията е ключов инструмент, разработен от Комисията в рамките на европейската Зелена сделка и възможност за подобряване на начина на живот, здравето и околната среда, като в същото време интегрира ОСП за формиране на цялостна политика в областта на храните. Нейните основни цели са да намали въздействието върху околната среда и климата върху хранителната система на ЕС на всички етапи – от селскостопанско производство до потребителите, да осигури продоволствена сигурност в условията на климатични промени и загуба на биологично разнообразие, като същевременно продължи да намалява химическите пестициди, торове и антибиотици и стимулиране на биологичното земеделие и аквакултури.

Ще се състои обмен на мнения с представител на Европейската комисия (DG SANTE) относно края на дерогацията от Регламент (ЕО) № 853/2004 (хигиена на храните) за производство на месни заготовки и продукти, както е предвидено в Регламент (ЕС) 2017 / 185 и популяризиране на местни и алтернативни методи за клане в съответствие със стратегията „От фермата до трапезата“. Ще се обсъди актуалното състояние на текущите тристранни преговори по Хоризонталния регламент- 2018/0217 (COD).

Следващи заседания на COM AGRI ще има на 24 февруари, 4 март и 19 април 2021 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА