Седмица на триалози: Евроинституциите обсъждат регламентите за новата ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

През тази седмица ще се състоят два триалога между Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия относно предложенията за регламенти за Общата селскостопанска политика 2023-2027 г.

Днес, 2 февруари, ще се състои заседание на комисията по земеделие на Европейския парламент с дистанционното участие на членовете на комисията AGRI, представители на Съвета и на Комисията.Във фокуса на дискусиите ще бъде финансовото подпомагане за селското стопанство през 2021 г. и подкрепата за лозаро-винарския сектор във връзка с пандемията от COVID-19.

Евродепутатът Норберт Линс ще бъде докладчик по Делегиран регламент (ЕС) 2020/884 на Комисията за дерогация, що се отнася до 2020 година, от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията по отношение на сектора на плодовете и зеленчуците и от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 на Комисията по отношение на лозаро-винарския сектор във връзка с пандемията от COVID-19, и за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149. Норберт Линс ще запознае членовете на комисията и с доклад за Делегиран регламент на Комисията за изменение на приложение I към Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на размера на подпомагането от Съюза за развитие на селските райони през 2021 г.

На 4 февруари ще се състои друго заседание на комисията по земеделие, с дистанционното участие на Съвета и Комисията. Представителите на трите институции ще обменят мнения по новата дългосрочна визия за селските райони.

Академици и представители на професионални организации и гражданското общество ще обсъдят с членовете и Европейската комисия ролята, която стратегията „От фермата до трапезата“ трябва да играе, нейните перспективи, предизвикателствата, с които трябва да се справи, но също така и възможната интеграция с други политики. Стратегията е ключов инструмент, разработен от Комисията в рамките на европейската Зелена сделка и възможност за подобряване на начина на живот, здравето и околната среда, като в същото време интегрира ОСП за формиране на цялостна политика в областта на храните. Нейните основни цели са да намали въздействието върху околната среда и климата върху хранителната система на ЕС на всички етапи – от селскостопанско производство до потребителите, да осигури продоволствена сигурност в условията на климатични промени и загуба на биологично разнообразие, като същевременно продължи да намалява химическите пестициди, торове и антибиотици и стимулиране на биологичното земеделие и аквакултури.

Ще се състои обмен на мнения с представител на Европейската комисия (DG SANTE) относно края на дерогацията от Регламент (ЕО) № 853/2004 (хигиена на храните) за производство на месни заготовки и продукти, както е предвидено в Регламент (ЕС) 2017 / 185 и популяризиране на местни и алтернативни методи за клане в съответствие със стратегията „От фермата до трапезата“. Ще се обсъди актуалното състояние на текущите тристранни преговори по Хоризонталния регламент- 2018/0217 (COD).

Следващи заседания на COM AGRI ще има на 24 февруари, 4 март и 19 април 2021 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама